KRRiT przedłuża koncesję dla radia Tok FM. I oskarża o „brutalizację języka debaty publicznej”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Fot. https://www.gov.pl/web/krrit/dla-mediow

KRRiT zdecydowała o przedłużeniu koncesji dla ponadregionalnego radia Tok FM. W raporcie z wynikami monitoringu oskarżyła też nadawcę, że w audycjach stacji padły wypowiedzi mogące „nosić znamiona brutalizacji języka debaty publicznej”.

Obecna koncesji Tok FM wygasa 3 listopada 2023 roku. Nadawca rozgłośni – spółka Inforadio – wystąpiła o jej przedłużenie już w październiku 2022 roku.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji udostępniła też raport pt. „Mowa nienawiści w audycjach „TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne”. Celem monitoringu stacji była – jak podano – przede wszystkim potrzeba weryfikacji przestrzegania przez nadawcę ww. programu zakazu sformułowanego w art. 18 ust. 1 ustawy o RTV, a w szczególności sprawdzenie czy rozpowszechniane w audycjach publicystycznych treści nie stanowią przekroczenia granicy między zaangażowaną publicystyką a mową nienawiści.

Sprawdzaniu poddano dwa tygodnie emisji – 14 dni, które dobrano na podstawie metody tygodnia konstruowanego. „W wyniku analizy wyodrębniono z programu – zgodnie z celem monitoringu – audycje publicystyczne, w szczególności wywiady i dyskusje, najczęściej emitowane w ramach bloków typu morning-show (tzw. programu porannego emitowanego od godz. 5.00 do 9.00 i zawierającego oprócz wspomnianych audycji publicystycznych również serwisy informacyjne, prognozę pogody lub utwory muzyczne)” – podano.

KRRiT informuje, że podczas monitorowania programów odnotowano pięć audycji, w których padły wypowiedzi „mogące ze względu na użyte w ich ramach określenia, porównania lub metafory nosić znamiona brutalizacji języka debaty publicznej”, a także „prowadzić do zatarcia granic między zaangażowaną publicystyką a tzw. mową nienawiści”. – Jednocześnie należy podkreślić, że wobec skali analizowanego materiału powyższe wypowiedzi pojawiały się na antenie radia relatywnie rzadko – zaznaczają autorzy raportu i dodają, że „w żadnym z przypadków wypowiedzi takie nie zdominowały analizowanych audycji – ani pod względem czasu, ani treści”.

W raporcie podano trzy przykłady mogą ce świadczyć o „brutalizacji  języka debaty publicznej”– wszystkie dotyczą audycji prowadzonych przez Piotra Maślaka.  Jako jeden z przykładów KRRiT podaje audycję „To jest powtórka – Poranek Radia TOK FM”  z 25 lutego, kiedy Maślak mówił: „Minister Czarnek nawet nie udaje. Mówi wprost, że nie będzie pieniędzy dla szkodliwych i lewackich organizacji. To taki faszyzm czarnkowy.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *