VIII Mistrzostwa Polski Dziennikarzy Na Letnich Torach Saneczkowych W Karpaczu

Dziennikarze walczyli w pięciu kategoriach: w kategorii mężczyzn, kobiet, drużynowej oraz kobiety i mężczyźni "masters" . Kategoria "masters" wprowadzona została 4 lata temu dla zdobywców 3 pierwszych miejsc w rozegranych do tej pory zawodach. O miejscu drużyny decydowały najlepsze czasy dwóch osób z jednej redakcji. Każdy z zawodników wykonywał po dwa zjazdy na torze saneczkowym oraz na Alpine Coaster .Do klasyfikacji generalnej liczyły sie 2 najlepsze czasy po 1 z każdego ślizgu. We wtorek przez dwie godziny dziennikarze trenowali zjazdy i dyskutowali nad możliwością pobicia rekordu. Po treningach uczestnicy zostali zaproszeni do  Kompleksu Wczasowo Senatoryjnego Sandra,na dwugodzinny wypoczynek w centrum SPA.oraz krótką prezentację nowo otwartego obiektu.Wieczór zaś upłynął we wspaniałej atmosferze podczas rozgrywania różnych konkurencji w miasteczku Western City – współorganizatora mistrzostw.
 
Otwarcie tego niezwykle oryginalnego miasteczka nastąpiło 4 lipca 1998 roku w Dzień Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. To co oglądaliśmy nieraz w westernach, mogliśmy zobaczyć na żywo. Widzimy prawdziwego szeryfa, jesteśmy świadkami napadu na bank czy najazdu Indian. Szeryf w spódnicy udziela lekcji skocznego kowbojskiego tańca. Poza tym uczestniczymy w konkurencjach przygotowanych przez szeryfa : strzelanie do tarczy, strzelanie z łuku, rzut lassem, nożem, włócznią, dojenie krowy na czas, wdrapywanie się na pal, ujeżdżanie byka – atrakcja cieszącą się zwłaszcza wśród pań. Podczas napadu na bank największy interes robi grabarz  " – a grabarz zaciera ręce i wie że trupów będzie więcej i więcej.” Miasteczko to w roku 2003 zostało wyróżnione przez Polską Organizację Turystyczną jako jeden z najlepszych produktów turystycznych w Polsce. W tym roku gospodarze miasteczka Western  City dołożyli nam kolejną atrakcję. Jako nowinkę zaprezentowali pokazy jeździeckie oraz małe rodeo w nowo otwartej hali z trybunami, w której w przyszłym roku odbędą się profesjonalne zawody i pokazy.

W czasie finału stawiano na zwycięzców lub zawodników z podium z poprzednich lat. Jednakże po pierwszych zjazdach rzeczywistość weryfikowała kolejność zawodników. Wśród pań nie koronowaną królową zjazdów została Anita Wojtala z radia FAMA Kielce, drugie miejsce zajęła Marta Kotonowicz rownież z tej samej redakcji a trzecie Arleta Piejko z Ino-online Inowrocław.

Z mężczyzn najlepszym okazał się  Paweł Kotwica z ECHO DNIA Kielce, drugie miejsce zajął Piotr Pazoła z Radia Elka z Leszna. Podium dostąpił również Daniel Tarchała z Radio SUD Kępno. Najlepszą drużyną okazał się duet z ECHA DNIA Kielce Paweł Kotwica i Jerzy Hyzicki. W kategorii kobiety masters zwyciężyła po raz kolejny, a zarazem trzeci Karolina Chojnacka z Info-online z Inowrocławia, która w ten sposób przejeła  Puchar Przechodni na własność. W kategorii mężczyzn masters zwyciężył Sławomir Pawenta z Dziennika Toruńskiego "Nowości", który zaledwie o 0,04 sekundy wyprzedził drugiego w kolejności Wiesława Urbańczyka z Biznes, Turystyka i Środowisko, pokonując tym samym zeszłorocznego zwycięzcę. Na trzecim miejscu uplasował się Mirosław Amonowicz z Radia Eska – Inowrocław.  

Podczas środowej  wieczornej biesiady w Chacie Karkonoskiej przy uroczystej kolacji i muzyce nastąpiła dekoracja zwycięzców. Zdobywcy sześciu pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody,a pierwsze trzy miejsca dodatkowo zostały nagrodzone pucharami.

Będąc w Karpaczu warto wdrapać się na Śnieżkę – najwyższy szczyt Sudetów. Na jej wierzchołku stoi XVII-wieczna kaplica Św.Wawrzyńca – patrona przewodników, schronisko oraz stacja meteorologiczna.
Kto zawsze chce być piękny i młody powinien udać się do kaplicy Św. Anny. Przy kaplicy znajduje się Dobre Źródło, zwane Źródłem Miłości mające według legend cudotwórcze właściwości. Warto również zobaczyć Muzeum Sportu i Turystyki Regionu Karkonoszy, które mieści się w chacie z XVIII wieku. Właśnie tu oglądamy eksponaty dotyczące historii turystyki karkonoskiej, sportu zimowego i ochrony przyrody.
Nie opodal muzeum znajduje się Kosciół Wang. Został on zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang i stąd wywodzi się jego nazwa. W XIX wieku kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać . Pieniądze były potrzebne do spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Dzięki staraniom zamieszkałego w Dreźnie norweskiego malarza prof. Jana Krystiana Dahla, ten cenny zabytek architektury Wikingów, został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt rozebrano na części i w skrzyniach przywieziono w 1841 roku statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć na nabożeństwa. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku postanowiono przetransportować kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom mieszkającym w Karpaczu i okolicach.

Podczas tych mistrzostw, dziennikarze biorący udział w zawodach korzystając ze wspaniałej aury świetnie wypoczęli i dostarczyli organizmowi dużą dawkę świeżego powietrza.
 
 
autorzy: Krystyna i Wiesław Urbańczykowie

VIII MISTRZOSTWA POLSKI DZIENNIKARZY NA LETNICH TORACH SANECZKOWYCH

Organizator:
Centrum Rekreacji i Sportu  Kolorowa w Karpaczu

Współorganizatorzy: 
Hotel Karkonosze
Western City
Kompleks Wczasowo Sanatoryjny Sandra

Sponsorzy:
Urząd Miasta Karpacza
Rezydencja Apollo
TENET
Wild Thing

Patronat :
Stowarzyszenie Polskich Mediów,
Konsul Honorowy Republiki Tunezyjskiej Wiesław Urbańczyk

Fundatorzy nagród:
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Urząd Miasta Zabrza
Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Dariusz Kurzawa
Radio Elka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *