Miło nam poinformować, że wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych książka pt.”Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna” w opracowaniu Jarosława Kity i Piotra Zawilskiego została nominowana do Nagród Historycznych POLITYKI 2015 w kategorii Pamiętniki, relacje, wspomnienia.
Stulecie pierwszej wojny światowej pobudziło wiele inicjatyw wydawniczych. Bardzo cenna, wręcz kapitalna jest seria „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” – biblioteka pamiętników z lat pierwszej wojny, wydobytych z zasobów polskich archiwów państwowych – napisał w uzasadnieniu członek jury red. Marian Turski. – Dziennik hrabiny Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna jest bodajże pierwszym w tej serii. Co jest w nim niezwykłego? Osobowość autorki – jej koneksje z wpływowymi kręgami konserwatywnego społeczeństwa, a także punkt obserwacyjny – miejsce Maluszyna na mapie Polski: pogranicze kieleckiego, śląskiego, łódzkiego. To ważne: Maluszyn był odbijany to przez Rosjan, to przez Niemców. Jak ocenia wykształcona ziemianka kolejnych okupantów? Jaki jest stosunek zamieszkałych w Maluszynie Polaków do wojny, do zaborców? Jak ta wojna zmieniała byt, los, obyczajowość rodzin w całym przekroju społecznym? Rzecz szczególna: w pieśni I Brygady zaskakiwały mnie (gdy byłem dzieckiem) słowa „nie trzeba nam od Was uznania”. Hrabina Ostrowska świetnie dokumentuje nastroje, z których piłsudczykowska konstatacja się wywodzi. W skrócie: dziennik Ludwiki Ostrowskiej to najlepsze potwierdzenie „codzienności niecodzienności”.
Więcej o książce (we wstępie redaktorów naukowych)
Drugą pozycją opublikowaną w 2014 r. nakładem Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w cyklu wydawniczym „Wielka Wojna – codzienność niecodzienności” były pamiętniki Janiny Gajewskiej, młodej poetki, pracowniczki biura, która wojnę spędziła w Warszawie.
Jesienią 2015 r. ukażą się wspomnienia poznańskiego harcerza i żołnierza w szeregach armii pruskiej Józefa Jęczkowiaka, który zdezerterował z wojska i przystąpił do podziemnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Kolejną pozycją będzie pamiętnik Władysława Tarczyńskiego, łowickiego działacza społecznego, założyciela m.in. Towarzystwa Wzajemnego Kredytu i Muzeum Starożytności, tworzący kronikę dziejów Łowicza z pierwszych miesięcy wojny.