Podczas lekkoatletycznego Memoriału Kamili Skolimowskiej, który odbył się 28 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie, Anita Włodarczyk rzuciła młotem na odległość 82 m 98 cm. Tym samym ustanowiła rekord świata w rzucie młotem kobiet.
Poprzedni rekord w tej dyscyplinie, również należący do Anity Włodarczyk, wynosił 82 m 29 cm. Został ustanowiony podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, 15 sierpnia 2016 r. Polka znacząco wyprzedza w rankingu światowym wszystkie pozostałe zawodniczki. Najlepsza z nich, Betty Heidler (Niemcy) rzuciła młotem na odległość 79 m 42 cm (21 maja 2011 roku). Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro kolejna zawodniczka, Zhang Wenxiu (Chiny) uzyskała wynik 76 m 75 cm.
Konkurencja polega na rzucie kulą, do której jest przytwierdzona stalowa linka z uchwytem, o łącznej masie 4 kg (kobiety). Trzymając uchwyt linki dwoma rękoma, zawodnik wykonuje co najmniej trzy obroty całego ciała. Prostuje ramiona i jednocześnie puszcza uchwyt. Młot wylatuje z prędkością początkową ok. 30 m/s.
Zawodnicy rzucają z wnętrza obręczy o średnicy 2 m 135 mm. Przekroczenie lub nadepnięcie na krawędź obręczy unieważnia wynik uzyskany w danej próbie. Po trzech próbach, do dalszej rywalizacji zostaje dopuszczonych ośmiu najlepszych zawodników. Każdemu z nich przysługują kolejne 3 próby. Stanowisko rzutowe jest otoczone siatką ochronną, otwartą na pole rzutów.
W zawodach na Stadionie Narodowym rywalizowali także mężczyźni. W rzucie młotem zwyciężył Paweł Fajdek, z wynikiem 82 m 47 cm. Był to wynik gorszy od uzyskanego w rywalizacji pań, ale młot, jakim rzucają mężczyźni jest cięższy. Waży 7,26 kg. Kolejny z zawodników, Wojciech Nowicki, uzyskał 76 m 58 cm. Rekord świata w rzucie młotem mężczyzn wynosi 86 m 74 cm. Ustanowił go Jurij Siedych (ZSRR) podczas mistrzostw Europy w Stuttgarcie, 30 sierpnia 1986 r.
Warszawski Memoriał Kamili Skolimowskiej został zorganizowany po raz siódmy. Honorowy patronat nad imprezą sprawował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Nagrody wręczał zwycięzcom minister sportu i turystyki, Witold Bańka.
Na trybunach Stadionu Narodowego było obecnych ok. 25 tys. osób. Wstęp na zawody lekkoatletyczne był bezpłatny.
tekst i foto: Robert Ostrowski