Erasmus – unijny program na rzecz edukacji, rozwoju zawodowego, młodzieży i sportu, noszący imię holenderskiego filozofa, świętuje 30. urodziny.
Program Erasmus zainicjowano w 1987 r. – do tej pory ponad 9 mln ludzi dostało szansę, aby za granicą uczyć się, pracować lub pomagać innym. To jedna z najbardziej udanych inicjatyw Unii Europejskiej.
Z okazji rocznicy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker na specjalnej uroczystości w siedzibe PE w Strasburgu wręczyli nagrody 33 młodym ludziom biorącym udział w programie Erasmus – po jednym z każdego uczestniczącego kraju.
– Erasmus musi być szansą dla wszystkich młodych Europejczyków, bez względu na poziom dochodu w rodzinie czy podjętą ścieżkę edukacji” – mówił przewodniczący Tajani. „To dlatego musimy zapewnić adekwatne środki w unijnym budżecie. Więcej finansowania dla Erasmusa to mniejsze bezrobocie wśród młodych – przekonywał szef PE.
W 2013 roku program Erasmus zreformowano. Odświeżony Erasmus+ połączył pod jednym „szyldem” programy edukacyjne, szkoleniowe, programy dla młodzieży, takie jak Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci (szkolenie zawodowe) oraz po raz pierwszy uwzględnił programy sportowe; w ramach nowego Erasmusa udostępniono też tanie pożyczki- od 12 000 euro (za jeden rok studiów magisterskich) do 18 000 euro (za dwa lata) osobom na studiach magisterskich, które chcą studiować w innym kraju UE, oraz zwiększono finansowanie – budżet na lata 2014-2020 wynosi 14,7 mld euro (40 proc. więcej niż w poprzednich latach). Zmiany mają odzwierciedlać zaangażowanie Unii Europejskiej we wspieranie europejskiej młodzieży.
Petra Kammerevert (S&D, Niemcy), przewodnicząca parlamentarnej Komisji Kultury i Edukacji, która wzięła udział w uroczystościach w Strasburgu, powiedziała: – Wierzę, że program wzmacnia tolerancję i szacunek dla różnic, które są wielkim bogactwem Unii Europejskiej.
Posłanka przywołała słowa byłego przewodniczącego Komisji Europejskiej Jacques’a Delorsa „Nie możesz zakochać się w jednolitym rynku”. Moim zdaniem miał rację. Staramy się to zmienić tym programem i pokazać, że naszym celem jest zbliżenie ludzi do siebie”.