Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy rozpoczyna budowę Airport City, nowoczesnej inwestycji komercyjnej położonej przy lotnisku. To kompleks 7 budynków o charakterze biurowym, łączącym funkcje usługowe, gastronomiczne oraz hotelowe. Nazwy biurowców nawiązują do alfabetu lotniczego: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot, Golf i Hotel.
Jedną z najważniejszych zalet Airport City Gdańsk będzie bezpośrednie sąsiedztwo Portu Lotniczego Gdańsk, z którego w 2019 roku realizowanych jest 81 połączeń do 21 krajów, w tym do 10 hubów lotniczych: Zurychu, Dusseldorfu, Frankfurtu, Monachium, Amsterdamu, Helsinek, Kopenhagi, Oslo, Sztokholmu i Warszawy. Kompleks Aiport City charakteryzuje szybkie połączenie drogowe z Obwodnicą Trójmiasta, autostradą A1 oraz bliskość Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dogodny dojazd zapewnią również liczne połączenia autobusowe.
Cała inwestycja Airport City zaoferuje około 120 tys. mkw. powierzchni użytkowej i około 100 tys. mkw. powierzchni najmu. Budynki będą posiadały inteligentny systemem zarządzania oraz całodobową ochronę. Energooszczędność inwestycji zostanie poparta Certyfikatem Leed Gold. Budynki będą w pełni przystosowane do użytku przez osoby niepełnosprawne. Planowane są również udogodnienia dla rowerzystów. Na terenie kompleksu znajdą się stacje ładowania pojazdów elektrycznych i rowerów Mevo. Przewidziana jest budowa strefy sportu i rekreacji.
We współpracy z pomorskimi uczelniami i organizacjami pozarządowymi projektowane są ścieżki tematyczne: kulturoznawcze, rekreacyjne, gastronomiczne i dotyczące zakupów.
Port Lotniczy Gdańsk w swojej nowej inwestycji stawia na naturę. Zieleń i przyjazny klimat to niewątpliwe atuty Airport City. Oprócz istniejących już drzew, wokół biurowców wyrosną trawy, rośliny ozdobne oraz kwiaty. Na dachach powstaną zielone tarasy widokowe, a przy jednym z budynków ogród warzywny.
W ramach Airport City Gdańsk jako pierwszy zrealizowany zostanie budynek Alpha. Będzie miał 6 pięter, dwie kondygnacje podziemne i będzie oferował 197 miejsc parkingowych. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 8,5 tys. m.kw. Budowa obiektu powinna rozpocząć się w IV kwartale 2019, a zakończyć w II/III kwartale 2021 roku. W kolejnym etapie realizowany ma być obiekt Bravo o powierzchni użytkowej 16,5 tys. mkw. z 381 miejscami parkingowymi. Harmonogram budowy Bravo i termin oddania do użytkowania będzie uzależniony od powodzenia rynkowego obiektu Alpha.
Nowoczesne powierzchnie biurowe w Trójmieście są obecnie skupione przy głównej osi komunikacyjnej łączącej Gdańsk z Sopotem i Gdynią. Aż 27% całej trójmiejskiej podaży znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Kołobrzeskiej (kompleksy Olivia Business Centre oraz Alchemia). Obserwuje się jednak zwiększone zainteresowanie deweloperów lokalizacjami poza Oliwą i należy założyć, że trend ten będzie postępował. Przeciwwagą dla najpopularniejszych stref biznesowych mają stać się obszary położone za obwodnicą, szczególnie w pobliżu lotniska.
Inwestorem Airport City Gdańsk jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Spółka zarządza nowoczesnym, trzecim co do wielkości lotniskiem w Polsce, które w 2019 roku zamierza obsłużyć 5 mln pasażerów. „Projekt Airport City Gdańsk to inwestycja, która w dłuższej perspektywie czasu umożliwi dywersyfikację przychodów naszej spółki. Chcemy, aby za kilkanaście lat stanowiły one istotną część naszej aktywności i były uzupełnieniem przychodów z działalności lotniskowej i pozalotniskowej. W ten sposób powiększamy także majątek spółki, równocześnie budując nową dzielnicę lotniskową” – powiedział Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Budowa Airport City Gdańsk ma być finansowana z emisji obligacji przez Bank Pekao SA i ze środków własnych Portu.
źródło: Magazyn Pomorski