20 marca figura św. Jakuba wraz z załogą pielgrzymów wypłynęła z Gdyni. Rozpoczął się drugi etap projektu „Camino de Vistula”: odtworzenia drogi wodnej do grobu Apostoła.
Na Wielkanoc jacht zawita do portu w A Coruñie, w lipcu rzeźba zostanie przeniesiona do bazyliki w Santiago de Compostela i poświęcona. 20 sierpnia stanie w Dobrzyniu nad Wisłą.
Tradycja pielgrzymowania do Santiago de Compostela, miasta w hiszpańskiej Galicji, słynącego z grobu św. Jakuba Starszego Apostoła, sięga IX wieku. Przez setki lat tysiące pielgrzymów z terenu całej Europy przemierzały szlaki lądowe wiodące do tego słynącego cudami miejsca.
Nowe wielkie otwarcie Camino de Santiago i coraz większa popularność pielgrzymowania wiążą się z Janem Pawłem II, który przypomniał, że Drogi św. Jakuba ukształtowały Europę.
Nadwiślańska Organizacja Turystyczna, dzięki której powstał ogólnopolski projekt Festiwal Wisły, zainicjowała przywrócenie i spopularyzowanie pradawnego szlaku pątniczego drogą wodną. Pierwszy Flis św. Jakuba po Wiśle, nazwany „Camino de Vistula” odbył się w Roku Jakubowym (sierpień 2021). Rzeźba z drewna gruszy, autorstwa Henryka Tomczaka, przepłynęła z Krakowa do Gdańska na drewnianej łodzi, odtworzonej przez Dominika Wichmana, Rafała Koziołka i Tomasza Szczęsnego na wzór łodzi, znanej z XV-wiecznego malowidła z kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu.
Kościoły pod wezwaniem św. Jakuba znajdują się w 13 miastach i miejscowościach nadwiślańskich: w Więcławicach Starych (koło Krakowa), Opatowcu, Sandomierzu, Piotrowicach (koło Dęblina), Świerżach Górnych (koło Kozienic), Warszawie, Płocku, Toruniu, Niewieścinie (koło Świecia), Chełmnie, Wielkim Lubieniu (koło Grudziądza), Niedźwiedzicy (koło Nowego Dworu Gdańskiego) i Gdańsku. Flis św. Jakuba, przywracając uroczyście Camino de Vistula, odwiedził wszystkie te miejsca.
18 marca 2022 roku rzeźba została przeniesiona z kościoła św. Jakuba w Gdańsku na statek Urzędu Morskiego i przewieziona do Gdyni. 20 marca św. Jakub wypłynął na legendarnym jachcie „Pogoria”, który udało się pozyskać do tej wyjątkowej wyprawy dzięki pomocy Andrzeja Królikowskiego, prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Bogusława Witkowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Na pokładzie „Pogorii” załoga pielgrzymów: Paweł Śliwiński, Grzegorz Ryczkowski, Wacław Witkowski, Marek Grzymowicz. Pokonają oni drogę z Gdyni do Bremerhaven. Kolejna załoga przemierzy w kwietniu odcinek z Cherbourga przez Plymouth do A Coruñy. Tam, w kościele św. Jakuba, figura zostanie odebrana w lipcu, by w trzydniowej pielgrzymce dotrzeć do Santiago de Compostela na uroczysty odpust. Poświęcony w Composteli św. Jakub spocznie w kapliczce pod Górą Zamkową w Dobrzyniu nad Wisłą 20 sierpnia 2022 roku.
W celu upowszechnienia „Camino de Vistula”, powstaje film dokumentalny, przedstawiający historyczną oraz współcześnie odtwarzaną ideę pielgrzymowania drogą wodną do Santiago de Compostela.
Realizuje go Teresa Kudyba, autorka filmów „Camino Polskie” oraz „Grunt to Droga”. Współautorem scenariusza jest Marcin Karasiński, wiceprezes Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, pomysłodawca odtworzenia drogi wodnej z Krakowa do Santiago de Compostela. Zdjęcia: Dawid Bagiński, Zbigniew Bartosik, Marcin Jóźwiak, Sylwiusz Lewko; montaż: Piotr Stachowski.