Doświadczenie, perfekcjonizm, ale także odwaga i bezkompromisowość: to cechy charakteryzujące reżyserki i reżyserów, których filmy znalazły się w tegorocznym programie sekcji Mistrzowie, powstałej we współpracy z mBankiem.
Zachęcamy, aby w festiwalową środę podążać tropem mistrzowskim i zobaczyć np. Gorączkę Kirilla Serebrennikova, Annette Leosa Caraksa, Historię mojej żony Ildikó Enyedi lub Ulbolsyn Adilchana Jerżanowa.
Mistrzowskie kino gwarantują także polscy twórcy. Dziś o godz. 18:30 zapraszamy na premierę Hiacynta Piotra Domalewskiego (film oryginalny Netflix) lub o godz. 18:45 na premierowy pokaz Najmro. Kocha, kradnie, szanuje Mateusza Rakowicza. Każdy z seansów będzie połączony ze spotkaniem z ekipą i obsadą poszczególnych filmów.
Sonia Wieder-Atherton: recital i spotkania
Szczególną gościnią tegorocznych Nowych Horyzontów jest Sonia Wieder-Atherton, wybitna wiolonczelistka, kompozytorka, partnerka życiowa Chantal Akerman. Jutro o godz. 19:00 polecamy wyjątkowy recital With Chantal w wykonaniu Wieder-Atherton (szczegóły poniżej), z kolei dzisiaj zapraszamy na trzy spotkania z artystką: po Amerykańskich historiach (godz. 9:30), Na Wschód z Sonią Wieder-Atherton (12:30) oraz po Uwięzionej (godz. 15:30).
Recital With Chantal dostępny również w ramach karnetów i akredytacji
Drodzy karnetowicze i karnetowiczki oraz osoby posiadające akredytacje! Wyjątkowy recital With Chantal (czwartek, godz. 19:00) jest dostępny w festiwalowym systemie rezerwacji – od teraz możecie zarezerwować miejsce na to wydarzenie w ramach puli punktów dostępnej na Waszych kontach.
Wszystkie osoby, które zdążyły już kupić bilet, a posiadają karnet lub akredytację, otrzymają wiadomość z informacją na temat możliwości dokonania zwrotu. Przepraszamy za niedogodności!
Bilety są nadal dostępne w sprzedaży dla osób nieposiadających karnetu/akredytacji.
Środowe spotkania
Wczesnym popołudniem będzie także okazja na rozmowę z Robertem Cambrinusem i Anitą Kern, twórcami Rodzinnych ustawień (godz. 12:30). Wieczorem polecamy seans filmu Oczy precz (godz. 18:45) i spotkanie z Hadas Ben Aroyą (reżyserką) oraz Elishevą Weil (aktorką), pokaz Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia (19:00), o którym opowie reżyser George Peter Barbari lub pokaz Dziewczyny i pająka (godz. 19:15), połączony z sesją Q&A, w której udział weźmie duet reżyserski Ramon Zürcher i Silvan Zürcher.
Na zakończenie filmowego dnia (godz. 22:00) polecamy bezpłatny seans Sług Ivana Ostrochovský’ego na wrocławskim rynku.
Scena artystyczna
W galerii Studio BWA Wrocław można podziwiać (i doświadczać) wystawę Z (don’t panic, kiss me), która jest artystycznym rozwinięciem filmowych poszukiwań z tegorocznego programu festiwalu. Tematem przewodnim wystawy są zęby: wyjątkowy twór anatomiczny, który w ludzkiej egzystencji tworzy rodzaj punktu węzłowego – w tym sensie, że przecinają się w nim różne płaszczyzny ludzkiego doświadczenia.
Czytaj więcej o Z (don’t panic, kiss me)
W IP Studio na widzów i widzki czeka kolejna odsłona Ambient Roomu, przygotowana przez IP Group. Tegoroczny AR, zatytułowany ifthenelse,to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, niezwykle powszechnej w większości języków programowania.
Czytaj więcej o Ambient Roomie: ifthenelse
Na zakończenie dnia polecamy Midnight Show – prezentację dwóch neonowych realizacji, zaprojektowanych przez Monikę Drożyńską i Michała Frydrycha. Start równo o północy, w neonowym podwórku zlokalizowanym przy Ruskiej 46. Organizatorami Midnight Show są BWA Wrocław, Krupa Gallery, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, we współpracy z Galerią Neon Side.