Goście 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”

Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

Tradycją festiwalu „Sputnik” stały się już spotkania z wyjątkowymi postaciami rosyjskiej kinematografii. W tym roku publiczność festiwalowa będzie miała okazję poznać wielu cenionych reżyserów, utalentowanych aktorów i wybitnych producentów filmowych.

Na specjalne zaproszenie przyjedzie Paweł Łungin, ceniony w świecie reżyser, scenarzysta i producent. Za swój pierwszy film „Taxi Blues” został nagrodzony na festiwalu w Cannes, a jego „Wyspa” została okrzyknięta najlepszym filmem rosyjskim ostatnich lat. W ramach retrospektywy zostanie zaprezentowanych 8 jego filmów: „Braterstwo”, „Car”, „Dama Pikowa”, „Oligarcha”, „Ślub po rosyjsku”, „Taxi Blues”, „Ubodzy krewni” oraz „Wyspa”. Reżyser spotka się z warszawskimi widzami dwukrotnie: 22 listopada po pokazie filmu „Taxi blues” (godz. 17:45) w Iluzjonie oraz 23 listopada po pokazie filmu „Braterstwo” (godz. 17:45) w kinie Luna.

W ramach sekcji „Klasyka kina radzieckiego” zostaną wyświetlone dwa filmy kolejnego niezwykłego gościa, jakim będzie Karen Szachnazarow. Jego obrazy był nagradzane na ponad 70 międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych. Dwukrotnie brał on udział w konkursie w Cannes oraz dwukrotnie nominowany był do „Oscarów”. Obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego oraz prezesa zarządu Koncernu Filmowego „Mosfilm”. Reżyser spotka się z publicznością przy okazji projekcji filmów: „Miasto zero” (godz. 20:00) 22 listopada w kinie Luna oraz „Goniec” (godz. 20:30) 23 listopada w Iluzjonie.

Gościem, który przybędzie na zaproszenie festiwalu będzie również Aleksiej Romanow – producent, reżyser i scenarzysta. Urodzony w Jakucji na Syberii, absolwent wydziału reżyserii filmowej WGIK-u. Autor ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i popularnonaukowych. Spotka się z publicznością po projekcji swojego filmu „Dzieciństwo, którego nie znaliśmy” (godz. 19:00) 22 listopada w kinie Elektronik.

Również w piątek, 22 listopada w kinie Iluzjon odbędzie się spotkanie z Siergiejem Liwniewem, autorem filmu „Van Goghi” (godz. 20:30) oraz Danielem Olbrychskim, odtwórcy jednej z głównych ról. Siergiej Liwniew jest scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Na podstawie jego scenariusza powstał jeden z najbardziej znanych obrazów okresu rosyjskiej pieriestrojki, film pt. ,,ASSA” z 1987.

Z widzami spotka się również Aleksandra Strielanaja, absolwentka Petersburskiego Uniwersytetu Telewizji ze specjalnością operatora i reżysera filmowego. Jej filmy były nagradzane na festiwalach w Rosji i za granicą. Spotkanie z reżyserką odbędzie się po projekcji jej filmu „Port” (17:30) 22 listopada w kinie Luna.

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję poznać Stiepana Pietrowa – gwiazdę filmu „Nade mną słońce nie zachodzi” w reż. Lubowi Borisowej. Zarówno otwierający tegoroczny festiwal jak i pokazywany w ramach sekcji „Jakucja. Tam, gdzie słońce nie zachodzi” obraz, okazał się ulubieńcem publiczności na międzynarodowych festiwalach w Moskwie i Szanghaju. Niewątpliwie ogromną sympatię wzbudza 74-letni jakucki aktor, który nigdy nie marzył o tym, by nim zostać. Aktorstwo nazywa swoim hobby, które pomaga mu wyrazić siebie i otworzyć swoje serce. Spotkanie ze Stiepanem Pietrowem odbędzie się po projekcji filmu „Nade mną słońce nie zachodzi” (godz. 15:15) 23 listopada w kinie Luna.

23 listopada, również w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserem i producentką filmu „Na miejsce!” (godz. 21:00) – Andriejem Waldbergiem i Marianną Ibragimową. Film pokazywanych w ramach sekcji „Manifesty” jest pełnometrażowy debiutem reżyserskim Andrieja Waldberga.

Gościem festiwalu będzie również Wiera Kriczewskaja – rosyjska dziennikarka, reżyserka telewizyjna i producentka, współzałożycielka stacji TV Rain – jedynego niezależnego kanału telewizyjnego w Rosji. Reżyserka wielokrotnie nagradzanych programów telewizyjnych. W latach 2005-2007 pracowała na Ukrainie dla stacji ICTV jako główna reżyserka i producentka cotygodniowego programu „Wolność słowa”. Spotkanie z Wierą Kriczewską, autorką głośnego dokumentu „Sprawa Sobczaka” (godz. 20:15) odbędzie się 23 listopada w kinie Elektronik.

Publiczność festiwalową będzie mogła zapytać o kulisy pracy nad filmem „Kwas” w reż. Aleksandra Gorczilina. Gościem rozmowy będzie odtwórca jednej z głównych ról Filipp Awdiejew. Ten 28-letni aktor urodzony w Moskwie, na teatralnych deskach zaczął się pojawiać już we wczesnym dzieciństwie. W wieku 16 lat zadebiutował przed kamerą. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Kwas” (godz. 18:00) 24 listopada w kinie Luna.

Do Warszawy przyjedzie również Jewgienij Torres, reżyser filmu „Szuka przetrwania”. Torres jest absolwentem słynnego WGIK-u. Karierę zawodową rozpoczynał jako drugi reżyser, współpracując m.in. z Nikitą Michałkowem czy Krzysztofem Zanussim. Reżyser spotka się z publicznością, tradycyjnie, po projekcji swojego filmu „Szuka przetrwania” (godz. 20:15) 24 listopada w kinie Luna.

Kolejny gość to Jelena Machowa – urodzona w 1985 roku w Nowokuźniecku – rosyjska aktorka filmowa i teatralna. Występowała na wielu prestiżowych scenach teatralnych Moskwy. Założycielka i liderka grupy „LenaNieMogu”. Spotka się ona z publicznością 25 listopada w kinie Luna po projekcji filmu „Wielka Poezja” (godz. 20:30) w reżyserii Aleksandra Łungina.

Spotkanie z Leonidem Krugłowem – reżyserem filmów dokumentalnych, fotografem, etnografem, członkiem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, autorem zdjęć i reżyserem filmu „Wielka Droga północna” zaplanowano na 25 listopada po pokazie z godz. 20:30 w Iluzjonie.

Z widzami spotka się również Swietłana Proskurina – reżyserka i scenarzystka. Jej unikalny styl zyskał uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Zdobywczyni m.in. „Złotego Leoparda” na MFF w Locarno. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Niedziela” (godz. 18.00) 26 listopada w Lunie.

O swoim głośnym debiucie „Byk” opowie publiczności – urodzony w 1985 roku w Moskwie – Boris Akopow. W wieku 8 lat został przyjęty do Moskiewskiej Akademii Choreografii. Po jej ukończeniu pracował w moskiewskich teatrach m.in.: „Balecie Kremlowskim”, „Teatrze Baletu Klasycznego” czy „Teatrze Wielkim”. Odszedł z teatru w związku z kontuzją. W 2011 roku rozpoczął naukę we WGIK-u. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Byk” (godz. 20:15) 26 listopada w kinie Luna.

Swój obraz osobiście zaprezentuje Michaił Kukuszkin – autor przedstawianego w ramach „Kalejdoskopu Nowego Kina Rosyjskiego” filmu „Dar” – 28 listopada w kinie Luna (projekcja o godz. 18:30).

Gościem festiwalu będzie również Natalia Nazarowa, która będzie pokazywała swój ostatni film „Ołówek”. Reżyserce w spotkaniu, towarzyszył będzie Denis Kowalewskij – producent filmowy, absolwent Petersburskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, założyciel Studia Filmowego „Sol”. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Ołówek” (godz. 18:00) 29 listopada w kinie Luna.
Kolejnym gościem festiwalu będzie Aleksiej Agranowicz – aktor, reżyser, producent i prezenter telewizyjny. Spotkanie z jego udziałem odbędzie się po projekcji filmu w reż. Michaiła Idowa „Komik” (godz. 20:30) 29 listopada w kinie Luna oraz po projekcji filmu w reż. Oksany Karas „Ponad niebem” (godz. 20:30) 30 listopada, również w kinie Luna. W spotkaniu tym weźmie też udział Wiktoria Tołstoganowa – aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Rosyjskiego Uniwersytetu Sztuki Teatralnej, występująca u boku Agranowicza w filmie „Pod niebem”, prywatnie również jego żona.

O filmie „Nafta” prezentowanym w „Konkursie Filmów Fabularnych” opowie Jusup Razykow – urodzony w 1957 roku w Uzbekistanie, reżyser i dramaturg filmowy, absolwent wydziału scenopisarstwa WGIK-u, wraz z Jeleną Susaniną – odtwórczynią główniej roli. Spotkanie z reżyserem i aktorką odbędzie się po projekcji filmu „Nafta” (godz. 18:15) 30 listopada w kinie Luna. Widzowie festiwalowi będą mieli jeszcze jedną możliwość spotkania się z reżyserem Jusupem Razykowem po projekcji prezentowanego w ramach „Kalejdoskopu” filmu pt. „Taniec z szablami” (godz. 17:00) 1 grudnia w kinie Luna.

Spotkanie z Dmitrijem Gołowkowem, reżyserem filmów dokumentalnych, uczestnikiem i organizatorem ekspedycji naukowych, autorem publikacji popularno-naukowych w czasopiśmie „National Geographic Rosja” odbędzie się po projekcji filmu „Północny wiatr bywa ciepłym” (godz. 18:00) 30 listopada w kinie Iluzjon.

Aleksandr Prosjanow, producent filmu „Koniec sezonu” w reż. Konstantina Chudiakowa, przedstawi widzom film 30 listopada o godz. 18:00 w kinie Luna.

Z najmłodszą publicznością festiwalową spotka się Ilja Biełostockij – który za swoje powołanie uważa gatunki kina familijnego, dziecięcego i młodzieżowego. Organizatorzy zapraszają na spotkanie po projekcji filmu „Powstrzymać Wikingów” (godz. 12:35) 30 listopada w kinie Luna.

www.sutnikfestiwal.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *