Zasiejcie z Nami „Ziarno Świadomości”. Zaproszenie – Kino Objazdowe – 31 lipca 2024, godz. 13:00

Kino Objazdowe "Ziarno Świadomości"

Kino Objazdowe "Ziarno Świadomości"

Zapraszamy na projekcję filmu „Ziarno Świadomości”, która odbędzie 31 lipca 2024 o godzinie 13:00 w Warszawie (Kamienica Samopomoc Chłopska – ul. Kopernika 30). Pokaz będzie połączony z degustacją naturalnych produktów. Wstęp wolny!

Zapraszamy do świata rolnictwa naturalnego. Tu szacunek do ziemi, jej plonów i natury staje się fundamentem codziennej pracy.

Chętnych zapraszamy do akredytacji on-line:
https://kopernika30.szef.co/formularze/ziarno-swiadomosci

Film powstał z potrzeby serca, z intencją inspirowania zmiany… zwrócenia uwagi na to czym jest Ziarno, jak ważna jest zdrowa, zadbana gleba, jak nasze codzienne wybory konsumpcyjne wpływają na nas i otoczenie.

Film „Ziarno Świadomości” opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb. Kamera zbliża się do nie zawsze widocznej nici między producentem a konsumentem, pokazuje jaki wpływ na nas mają codzienne wybory i stwarza przestrzeń do głębszej refleksji nad nimi i zmiany, która będzie dobra nie tylko dla nas, lecz także dla naszego otoczenia. To film o empatii i powiązaniach pomiędzy wszystkim, co nas otacza. Jest to festiwal emocji nasączony wiedzą o istocie rolnictwa i łańcuchu wiążącym ze sobą zdrowie, gospodarkę i kwestie społeczne.

Od reżysera:

Zdjęcia rozpocząłem w marcu 2017 roku, a pomysł powstał podczas wizyty u przyszłego bohatera, Pedra Dogora, miesiąc wcześniej. Pedro jest autentyczny, czuje ziemię i w swoje gospodarstwo i w kontakt z naturą wkłada całe serce. Znajomość z nim zainspirowała mnie do stworzenia ,,Ziarna Świadomości’’. Początkowo miał on opowiadać o starych odmianach nasion i rolnictwie naturalnym, pokazywać zalety długowieczności plonowania tych roślin i jakość ich owoców. Miesiąc po pierwszym klapsie zaczęły się w sejmie obrady na temat GMO, co tylko wzmocniło moje zainteresowanie tradycyjnym nasiennictwem. Nasionami, które są dużo bardziej wartościowe, niż produkty inżynierii genetycznej, ale nie mają własnej reklamy. Temat mnie pochłonął i okazał się tak złożony, że projekt zaczął się znacznie rozrastać. Pojawiałem się więc w kolejnych gospodarstwach, poznałem wielu fascynujących ludzi, a sam film przekształcił się w społeczno-gospodarczą analizę zjawisk, które dotyczą nas wszystkich, nie tylko w skali lokalnej, lecz także globalnej.

Film jest aktualny teraz i będzie aktualny za 5, 10 i 15 lat… jego działanie jest długofalowe. Film powstawał przez 6 lat, całkowicie własnymi siłami, z prywatnych środków finansowych, bez wsparcia jakichkolwiek organizacji i firm, a co za tym idzie, bez ich wpływu na treść.

Rafał Smykowski – reżyser, producent, operator filmowy, propagator naturalnego rolnictwa i tradycyjnego nasiennictwa. W 2014 roku zadebiutował dokumentem ,,Alternatywnie” o jednostkach i społecznościach wybierających inny model życia niż ogólnie przyjęty (Emitowany na Planete +), autor dokumentu “Wertep” (2014) o Podlaskim Festiwalu Teatrów Wędrownych. Od 2017 do 2023 roku, wraz z Filipem Koneckim, całkowicie własnymi siłami, tworzył pełnometrażowy film dokumentalny „Ziarno Świadomości” o gwarancji naszego przetrwania – gospodarstwach rolnych dbających o gleby, różnorodność biologiczną i więź między wytwórcą a konsumentem.

Pomysłodawca i organizator kina objazdowego „Ziarna Świadomości”, fundator Fundacji pod tą samą nazwą. Urodzony i wychowany na warszawskich Szmulkach, związany z filmem od dzieciństwa. Wieloletni współpracownik Wirtualnej Polski i Teatru Polskiego.

Kino Objazdowe „Ziarno Świadomości”

Film wyświetlamy w ramach projektu Kina Objazdowego „Ziarno Świadomości”. Głęboko wierzymy, że bezpośredni kontakt z widzem ma szersze pole działania niż współczesne metody dystrybucji (internet, telewizja). Taka jest idea Kina Objazdowego. Spotkania z widzami pozwalają nawiązać więź z obrazem, lecz także połączyć widzów ze sobą. Przestrzeń na rozmowy utrwala zmianę myślenia o odżywianiu i roli rolnictwa, jaką niesie ze sobą film, pozwala budować świadomą, połączoną społeczność. Doświadczenia wyniesione z poprzednich pokazów pokazały, że projekcje dały impuls do działań społecznych, łączenia i zawiązywania inicjatyw. Siejemy ziarno, w ten sposób dajemy mu glebę i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Do tej pory odbyło się 85 spotkań wokół „Ziarna Świadomości” w takich miejscach jak: Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, konferencja ProBiotics Polska, Niżański Uniwersytet Ludowy, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, Muzeum Zamek w Cieszynie, Chata Miłośliwka w Łącku, festiwal Dreamersland, Summer Contrast, Kazimiernikejszyn, Wolimierz, Ośrodek Kultury w Łochowie, Nowy Nowy Świat (Warszawa), Ośrodek Kultury w Wołominie, Miejska Biblioteka Publiczna w Mikołowie (Eko Organic Centrum), Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i wiele innych.

Film zdobywa nagrody na festiwalach filmowych, m.in w czerwcu 2023 nagrodę dla najlepszego filmu środowiskowego na Cannes World Film Festival, zaklasyfikowany został do głównej selekcji festiwali, których finały odbędą się w tym roku, m.in BNP Paribas Green Film Festival, i-Fest, Phare Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes i inne.

Do kogo dociera Kino Objazdowe

Wokół filmu tworzy się społeczność świadomych rolników i konsumentów. Film dociera do coraz szerszej rzeszy widzów, którym zależy na zdrowym żywieniu. Ta kwestia, jakże istotna w dzisiejszych czasach, ma szansę przynieść szeroką zmianę świadomości ogółu społeczeństwa w dziedzinie rolnictwa. Zmiana ta przełoży się na dobrostan ludzi i planety i cieszymy się, że możemy być tego częścią i zasiać swoje ziarenko na polu świadomego, zdrowego funkcjonowania w ekosystemie.

Zasiejcie z Nami „Ziarno Świadomości” – www.facebook.com/ziarnoswiadomosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *