Spotkania pokoleń. Różnorodność gatunków muzycznych. Talent i pasja. Takimi tytułami można opisać wrażenia po wydarzeniu „Solidarni z Wuhan” zorganizowanym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Inicjatywa wywołana odruchem serca, poczuciem solidarności z potrzebującymi w Wuhan okazała się artystycznym wydarzeniem. Koncertem. Oto artyści, dzięki którym idea solidarności nabrała artystycznego wymiaru. Dziękujemy!
Eight Hands Quartet
Wyjątkowy zespół czworga pianistów, którzy połączyli się, by tworzyć i wykonywać muzykę fortepianową. Najpiękniejsze utwory muzyki poważnej, rozrywkowej i filmowej w ich wykonaniu na cztery fortepiany nabierają nowego wymiaru. Zespół tworzą: Vlasta Traczyk, Eugenia Kwon-Kominek, Aruto Matsumoto i Adam Leczycki.
Chaoran Zuo
Tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie na studiach doktoranckich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych projektach, festiwalach, przedstawieniach teatralnych oraz spektaklach operowych. Zaśpiewał przyjęty brawami „Znaszli ten kraj”.
Maria Pomianowska
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Członkini rady programowej chińskiego festiwalu „16+1”. Zespół Marii Pomianowskiej zaprezentował m.in. utwory Chopina i Moniuszki.
Anna Krysztofiak
Jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występuje jako solistka chóru. Wykonuje partie dzieł oratoryjnych a także recitale w repertuarze historycznym, koncertując w kraju i za granicą. Jest multiinstrumentalistą, gra na instrumentach dawnych i etnicznych, w tym na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. W pierwszym utworze artystce towarzyszyła Paweł Betley.
Julia Gąsiorkiewicz
Adeptka wokalistyki estradowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka wielu festiwali wokalnych. Wokalistka w zespole Labilni oraz formacji rockowej Ostry Brzeg. Skalę talentu zademonstrowała, wykonując jedną z piosenek po chińsku.
Vadim Brodski
Artysta światowej sławy. Wirtuoz skrzypiec. W swojej karierze otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Podczas koncertów chętnie sięga po repertuar lżejszy. Publiczność zdobywa od pierwszego dźwięku smyczkiem. I słowem – w wielu językach świata. Specjalnie na koncert „Solidarni w Wuhan” artysta wybrał dwa utwory: „Chiński Tamburyn” – Fritz Kreisler (fortepian – Vlasta Traczyk) oraz „Introduction et Rondo Capriccioso” – Camille Saint-Saëns (fortepian – Bartłomiej Wezner).
Jan Wojdak
Piosenkarz i kompozytor, lider zespołu Wawele. Wśród wielu przebojów lat 70. najbardziej znane to: „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”, „Biały Latawiec”. I właśnie dźwięki „Białego latawca” unosiły się pod kopułą Filharmonii Narodowej. Refren przeboju Jan Wojdak zaśpiewał po chińsku. Artyście towarzyszył chór Let The Dow Dow.
2LATE
Zespół rockowy, założony w 2008 roku w Warszawie przez Artura Krystka i Roberta Szenfelda. 2LATE czerpie inspiracje z lat 70. i 80. Jednocześnie nowoczesne aranżacje sprawiają że muzyka 2LATE brzmi świeżo i odkrywczo. Na najnowszym albumie 2LATE “Good things, Bad things”, poruszane są problemy społeczne o zasięgu globalnym. Lider zespołu, Artur Krystek (na zdjęciu) jest także tłumaczem chińskiego. Słowa jego powitania chińskiej części publiczności utonęły w brawach.
Marta Zalewska
Reprezentantka młodego pokolenia artystów. Wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Laureatka konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Dzięki wygranej ukazał się jej debiutancki, autorski album. Laureatka konkursu “Męskie Granie Young”. Na scenie – dynamika, żywioł.
Adam Wolski
Duet ojca z synem. Adam Wolski (Golden Life) wraz z synem Filipem grają ulubione piosenki. Ubierają je w nowe aranżacje. Połączenie doświadczenia Adama i talentu Filipa do muzyki daje nietuzinkową kombinację dźwięków. Duet wykonał znane rockowe ballady „Oprócz błękitnego nieba” i przejmującą „24.11.94”. Jednak największym zaskoczeniem okazała się interpretacja „Heroes” (z repertuaru Davida Bowie) . Głos… Filipa Wolskiego zabrzmiał z niespodziewaną potęgą.
Black Hills
Chór Black Hills to rozrywkowa grupa wokalna złożona z ludzi o różnych zawodach, ale z jedną muzyczną pasją. W 2019 roku Chór wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku i zdobył trzecią nagrodę w kategorii muzyka rozrywkowa/gospel. Chór pod batutą Kamila Jarosa pokazał kunszt w „You Raise Me Up”. W finale koncertu „Solidarni z Wuhan” towarzyszył artystom w zbiorowym wykonaniu „We are the champions”.
Napisać: „występy artystów na scenie Filharmonii Narodowej zapowiadał Jarosław Kret” to za mało. Prezenter z właściwym sobie wyczuciem klimatu połączył powagę przesłania koncertu z ulotnością muzycznych wzruszeń. Występy wspaniałych wykonawców ułożyły się w atrakcyjną muzyczną mozaikę. Czuwały nad nią cztery anioły, które Kret wypatrzył pod sufitem sali Filharmonii Narodowej. Słowa i nastrój tego koncertu uchwycił w lot tłumacz Tomasz Langner, który przełożył je na język chiński.
foto: Mirosław Gleb
Komentarze