Król Maroka Muhammad VI: reformator i promotor turystyki

Król Maroka Muhammad VI, Fot. mjcc.gov.ma

Od początku panowania – Król Maroka Muhammad VI wstąpił na tron 23 lipca 1999 r. – rządy marokańskiego przywódcy są umiarkowane, otwarte na współpracę krajową i zagraniczną.

Muhammad VI został szybko nazwany „modernizatorem”. Dzięki przeprowadzonej za jego panowania modernizacji gospodarki, zwłaszcza infrastruktury drogowej, powstały między innymi autostrady, które dały podstawy do rozwoju kraju.

Marokański Król mocno postawił na rozwój turystyki, uczestniczył w najważniejszych w kraju wydarzeniach w tym sektorze, dając impuls do jego rozwoju. Otwarcie branży na inwestycje dało impuls do budowy wielu hoteli oraz powstania połączeń lotniczych z atrakcyjnymi miejscami turystycznymi. Akcja marketingowa, obejmująca między innymi wizyty mediów i organizatorów turystyki w Maroku, przyniosła już efekty: do Maroka w sezonie, trwającym do marca 2023 r., przyjedzie więcej turystów zagranicznych niż do Polski.

W Maroku przyjęto politykę uwolnienia ludności od religijnych restrykcji, w tym szczególnie w zakresie prawa rodzinnego. W 2004 roku wprowadzono Mudawwanę, która gwarantuje większe prawa kobietom.

Król Muhammad VI wznowił również stosunki ze Stanami Zjednoczonymi, wprowadził dobre stosunki z Francją, Rosją i Chinami. Zawarł też partnerstwa strategiczne i gospodarcze z Unią Europejską i Wielką Brytanią. Maroko powróciło wreszcie do rodziny panafrykańskiej poprzez działanie w Unii Afrykańskiej.

Ambasador Królestwa Maroka w Polsce, JE Abderrahim Atmoun, Fot. FB Abderrahim ATMOUN

Maroko w Polsce

Muhammad VI osobiście wysłał trzy lata temu do Polski Ambasadora, JE Abderrahima Atmouna, zakładając – słusznie – że Polska będzie partnerem strategicznym Maroka w tej części Europy. Ambasador Królestwa Maroka, JE Abderrahim Atmoun, kładzie nacisk na promocję Polski w Maroku, dlatego w kraju często ukazują się artykuły o polskiej gospodarce, kulturze, sporcie. Ciekawostka: Lewandowski jest w Maroku uwielbiany.

Jednocześnie trwa proces intensyfikacji współpracy gospodarczej polsko-marokańskiej. Trwają przygotowania do wizyty Króla Maroka, która miała się odbyć jeszcze w 2020 r., ale uniemożliwiła ją pandemia.

Prowadzone są także rozmowy w sprawie organizacji Kongresu Polskich Mediów (organizatorem będzie Stowarzyszenie Polskich Mediów) oraz Polsko-Marokańskiego Forum Gospodarczego (organizatorem będzie Warszawska Izba Gospodarcza).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *