Samorząd województwa mazowieckiego świętuje 25-lecie. Z tej okazji powstało „Moje Mazowsze”. Muzykę do słów Jacka Cygana skomponował Piotr Rubik. Dziś w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej utwór miał swoją premierę.
„Moje Mazowsze” to nie tylko muzyka i słowa. Utwór pokazuje województwo mazowieckie – jego dziedzictwo, silne strony, ale przede wszystkim mieszkańców i uczucia, które towarzyszą im każdego dnia. To hołd złożony naszemu regionowi, jego historii, kulturze i pięknu. Inicjatorem powstania piosenki jest wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Mieszkamy, żyjemy i pracujemy na Mazowszu, które jest naszym domem, naszą małą ojczyzną. O tym mówi prezentowany dzisiaj utwór.
Piosenka to dzieło duetu – kompozytora Piotra Rubika oraz wybitnego tekściarza Jacka Cygana. Podczas premiery, razem z wykonaniem piosenki na żywo, został zaprezentowany teledysk. Jest on już dostępny w serwisie YouTube na kanale @BiuroPrasoweMazovia. Niebawem będzie również do odtworzenia na platformie Spotify.
Podczas konferencji o swojej pracy nad muzyką i tekstem opowiedzieli autorzy. – Chodziłem miesiąc czy dwa z tym zadaniem, aż w końcu doszedłem do wniosku, że to musi być rzecz międzypokoleniowa. I dlatego różne obrazy, które w tej piosence po kolei stworzyłem, mówią o różnych pokoleniach i ich stosunku do Mazowsza – wspominał Jacek Cygan.
Z kolei Piotr Rubik podkreślał dobrą współpracę z autorem tekstu „Mojego Mazowsza“. – Zawsze z wielką przyjemnością pracuję z Jackiem Cyganem. To wybitny twórca. Nigdy się nie zawiodłem jakością, smakiem jego słów. Kiedy dostałem tekst „Mazowsza” okazało się, że jest to prawdziwa epopeja, którą trzeba ubrać w muzykę. Myślę, że wyszło bardzo fajnie. Jestem bardzo wdzięczny za zaproszenie do tego projektu.
Piosenka Moje Mazowsze opowiada o tym, czym dla każdego z nas jest Mazowsze, jakie Mazowsze nosimy w sercu. Inaczej czuje Mazowsze dziecko, inaczej dorosły, jeszcze inaczej chłopak z blokowiska. W ostatniej zwrotce Jacek Cygan pisze o aktorze, dla którego Mazowsze to Europa. Kim jest ten aktor? To Olgierd Łukaszewicz, który poza karierą aktorską w przepiękny sposób krzewi zbyt mało jeszcze znaną ideę Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego i jego Konstytucję dla Europy.
– Jestem przekonana, że piosenka „Moje Mazowsze“ niesie ze sobą duży potencjał i szybko stanie się ulubionym utworem mieszkańców naszego regionu – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki w urzędzie marszałkowskim.