Mentalnie w COVID-19

Nie można wyłączyć pandemii, ale można wyłączyć głowę z koncertowania się na coronawirusie. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzi tzw. mental wellness – koncepcja holistycznego podejścia do dobrego samopoczucia psychicznego.

Ekspertką od mental wellness jest Diana Safe-Fritsch, właścicielka MentalSpa-Resort Fritsch am Berg. Kolejny rok z rzędu koncepcję tę prezentuje podczas ITB Forum Ekspertów Wellness. Tegorocznym tematem jej wystąpienia był Covid-19 i jego wpływ na gości, pracowników i szefów. Na czym polega ta koncepcja?

Szczęśliwie, spokojnie i zdrowo

W zestawieniu z sytuacją za oknem brzmi trochę niesamowicie, a jednak. Badania ekspertów od lat pokazują, że poziom stresu w społeczeństwie jest wysoki. Pandemia zwiększyła ten stres. Mental wellness może pomóc go zmniejszyć.

Mental Wellners służy odnalezienia równowagi pomiędzy zdrowiem i dobrym samopoczuciem. – Osobiście uważam, że ludzie chcą nauczyć się lepiej rozumieć siebie. Z jednej strony być w harmonii ze sobą i otoczeniem, z drugiej strony, aby móc osiągnąć to, do czego się dąży. Wtedy mogą realizować siebie – wyjaśnia Diana Safe-Fritsch zapytana przez nas po swojej prezentacji.

Mówi o zdrowiu psychicznym i o holistycznym podejściu łączącym trzy poziomy. – W klasycznym wellness, emocje i doświadczenia cielesne można stosunkowo łatwo połączyć. Integracja komponentu mentalnego przemyślenia – uważa. Według niej specjaliści wellness są ekspertami w dziedzinie zdrowia, a lekarze są specjalistami w dziedzinie chorób. Na tym polega różnica pomiędzy wellness i medycyną. Zadaniem mental wellness jest dbanie o zdrowie i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Jest to przede wszystkim działanie prewencyjne – przed pojawieniem się choroby.

– Dbanie o dobre samopoczucie psychiczne jest bardzo ekscytujące – podkreśla ekspertka. Na tym polega jej praca i swoimi doświadczeniami dzieli się w uczestnikami ITB Berlin NOW 2021.

Góry, jezioro las i łąka

Taką nazwę ma koncepcja odnowy biologicznej. Rozwiązanie testu pozwala ustalić, jaki prezentujemy typ osobowości wellness. To z kolei pomaga w odpowiedni sposób dobrać najlepsze zabiegi, które będą nas wzmacniać na drodze do uzyskania – albo odzyskania – dobrego samopoczucia.

Cztery elementy (góry, jezioro, las, łąka) pokazują, co nas otacza, co nas ukształtowało i co nas wzmacnia. – To bardzo indywidualne podejście, ale droga jest ta sama: muszę zrozumieć, co mnie nakręca, co nakręca innych, co jest w moim zakresie i co w ogóle można osiągnąć – tłumaczy Diana Safe-Fritsch. Jej model oznacza zależności pomiędzy orientacją na zewnątrz, do wewnątrz, na zadaniach lub na relacjach.

ITB mental wellness

Oaza spokoju – pomiędzy stresem a odpornością

Pod tą emocjonującą nazwą kryje się holistyczna koncepcja poszukiwania równowagi. Obejmuje ona klasyczne zabiegi wellness i zdrowotne z poradami psychospołecznymi z różnych dziedzin, takimi jak coaching psychiczny i systemowy, porady psychologiczne, porady życiowe i biznesowe, zapobieganie wypaleniu, a także trening odżywiania i ćwiczenia.

Eksperta wraca do integracji konceptu mentalnego z tradycyjnym wellness. Model OASE stosuje w swoim hotelu od 7 lat. Jest to model zdrowia opracowany dla wyspecjalizowanej branży hotelarskiej zajmującej się zdrowiem psychicznym.

Goście w centrum uwagi

Właścicielka MentalSpa-Resort Fritsch am Berg wyjaśniła podczas swojego wystąpienia na ITB Berlin NOW, że każdy z nas przechodzi 5 faz kryzysu i adaptacji. Dotyczy to zarówno gości – podróżujących w calach związanych z wellness, a także pracowników i właścicieli hoteli wellness.

Pierwsza faza wiąże się z nieprzyjmowaniem do wiadomości obecnej sytuacji i traktowaniem jej jako tymczasowej, niemającej większego wpływu na nasze życia. W końcu dochodzi do pojawiania się emocji prowadzących do przełomu, do emocjonalnego otwarcia. Kolejną fazą jest wycofanie się, określenie na nowo oraz odprężenie. Model ten pomaga ekspertce w zilustrowaniu tego, co dzieje się obecnie w relacjach pomiędzy personelem a gośćmi hoteli wellness. Zauważa, że każdy może być w odmiennej fazie. Wymaga to dużego wyczucia. – Goście obszaru niemieckojęzycznego są obecnie rozdarci pomiędzy potrzebą wolności a potrzebą bezpieczeństwa – wyjaśnia Safe-Fritsch, odpowiadając na pytanie o różnice w postrzeganiu obecnej sytuacji przez mieszkańców Niemiec, Austrii i Szwajcarii, zadane przez Michaela Altewischera – moderatora ITB Forum Ekspertów Wellness.

Ekspertka wspomina o jednej istotnej różnicy: hotele w Szwajcarii pozostają otwarte, podczas gdy te w Niemczech i Austrii są ograniczone w działaniu. Nie dostrzega generalnych odmienności ani w krajach niemieckojęzycznych, ani w innych krajach europejskich. Są one raczej związane z indywidualnymi predyspozycjami. Koncepcja dobrego samopoczucia psychicznego może przydać się każdemu.

ITB mental wellness

Kolejna edycja ITB Berlin odbędzie się w dniach 9-13 marca 2022 roku. Będzie to okazja do ponownego spotkania z ekspertami wellness.

opr. Agnieszka Nowak, Leszek Nowak, www.2ba.pl
fot. www.itb-now.com, www.fritschamberg.at

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *