W dniach 10 – 12 października 2016 r. w gmachu Politechniki Warszawskiej odbyła się dziesiąta edycja Międzynarodowej Wystawy Wynalazków (International Warsaw Invention Show, IWIS). Współorganizatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, Urząd Patentowy RP, Politechnika Warszawska.
Jednym z zaprezentowanych wynalazków jest system rozpoznawania pisma ręcznego „INSPIRIA”. Długopis ma wbudowany skaner, umieszczony poniżej końcówki z kulką rozprowadzającą tusz. Podczas pisania skaner sczytuje pozostawiony na papierze ślad atramentu. Informacja cyfrowa jest zapisywana w pamięci lokalnej, wewnątrz obudowy długopisu. Po włożeniu długopisu do stacji dokującej, tekst pojawia się ekranie komputera, jako zawartość pliku zapisanego w pamięci urządzenia zewnętrznego.
Innowacyjne rozwiązania technologiczne były oceniane przez międzynarodowe jury. 12 października, w dniu zakończenia wystawy, najciekawsze pomysły zostały wyróżnione nagrodami.
Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przyznało 7 Honorowych Medali im. Tadeusza Sendzimira. Wśród nagrodzonych jest mjr Mariusz Chmielewski z Wojskowej Akademii Technicznej, który stworzył technologię monitorowania aktywności bioelektrycznej mięśni szkieletowych. Dane z sensora przytwierdzonego do ciała, są bezprzewodowo przekazywane do smartfona i w czasie rzeczywistym porównywane z wzorcami zapisanymi w pamięci urządzenia. Sensor noszony przez osobę chorą na padaczkę pozwala zidentyfikować atak epilepsji.
Urząd Patentowy RP ufundował nagrody w postaci lamp, o kształcie tradycyjnej, XIX-wiecznej lampy naftowej. Wśród nagrodzonych jest zespół naukowców z Politechniki w Bukareszcie, który opracował technologię prowadnic chirurgicznych dostosowanych do budowy ciała pacjenta. Nagrody wręczała Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego.
Robert Ostrowski