Nowy Przewodniczący Rady Mediów Narodowych o przyszłości mediów publicznych

TVP
TVP
Fot. Wikipedia

Wojciech Król, nowo powołany przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) i wiceszef klubu Koalicji Obywatelskiej, zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu mediów publicznych.

W rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Król podkreślił, że celem reformy jest stworzenie bardziej transparentnego systemu zarządzania mediami oraz ograniczenie politycznych wpływów na ich działalność.

Wojciech Król zaznaczył, że obecny model mediów publicznych, w którym partia rządząca dominuje w czasie antenowym, wymaga korekty.

– Nie dokonywaliśmy zmian w mediach publicznych po to, aby partia sprawująca władzę miała tak wysoki udział w czasie antenowym. Statystyka w tej kwestii powinna być bardziej zbalansowana – podkreślił przewodniczący.

Kluczowym punktem przyszłorocznych prac parlamentu ma być nowa ustawa medialna. Jednym z jej założeń jest likwidacja Rady Mediów Narodowych. Według Króla nowy model zarządzania mediami publicznymi powinien opierać się na transparentnych konkursach organizowanych przy udziale Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

– Zakładam, że Sejm mógłby się pochylić nad projektem ustawy latem lub jesienią. Chcemy, aby model wyboru władz mediów publicznych był przejrzysty i pozbawiony politycznych nacisków” – wyjaśnił Król.

Nowe regulacje mają zagwarantować, że na czele mediów publicznych nie stanie żaden czynny ani były polityk.

– Taka była nasza intencja, kiedy wygrywaliśmy wybory. Model, który proponujemy, ma być gwarancją bezpieczeństwa dla niezależności mediów publicznych – powiedział Król.

Zmiany w mediach publicznych są jednym z priorytetów nowego rządu, który dąży do zwiększenia pluralizmu w przestrzeni medialnej i ograniczenia wpływu polityków na ich funkcjonowanie. Nowa ustawa medialna ma być pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia wiarygodności i niezależności mediów publicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *