Organizacje branżowe chcą wykreślenia z rządowego projektu ustawy pilotowej zapisów dotyczących uprzywilejowania kanałów TVP oraz zakazu świadczenia przez operatorów sprzedawania telewizji razem z internetem.
W zeszłym tygodniu Sejm opublikował propozycje zmian w przepisach wprowadzających Prawo komunikacji elektronicznej (tzw. ustawie pilotowej), które uczestnicy sejmowego wysłuchania publicznego złożyli pisemnie na początku marca. Wynika z nich, że organizacje branżowe domagają się zaniechania prac nad tą częścią ustawy, która wprowadziłaby zmiany do ustawy o radiofonii i telewizji.
Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan postuluje, żeby z ustawy usunięto zapis o umieszczeniu na pierwszych pozycjach na liście kanałów stacji TVP. Ponadto, podobnie jak np. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Lewiatan chce utrzymania obecnego stanu prawnego związanego z obowiązkowym udostępnianiem przez operatorów TVP 3, a więc tylko jednej z wersji regionalnych tego kanału, a nie wszystkich 16. Ich zdaniem konieczność rozprowadzania wszystkich wersji TVP 3 przez platformy satelitarne będzie wiązała się dla nich z bardzo dużymi kosztami. Według Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji byłoby to minimum 20 mln zł rocznie za wprowadzenie ich na satelitę.
Związek Pracodawców Prywatnych Mediów Lewiatan chce również usunięcia z projektu ustawy zapisu mówiącego o konieczności obowiązkowego udostępniania przez operatorów tzw. telewizji hybrydowej (łączącej tradycyjny przekaz z internetowym). Zdaniem organizacji jego wprowadzenie w życie wiązałoby się m.in. ze wzrostem kosztu usług telewizyjnych dla odbiorców.
„Nie” dla obowiązku sprzedawania pojedynczych stacji
Większość organizacji branżowych postuluje wykreślenie z projektu ustawy obowiązku sprzedawania przez operatorów pojedynczych stacji (obecnie są oferowane głównie w pakietach), bo wiązałoby się to dla operatorów m.in. z koniecznością wprowadzenia kosztownych zmian technologicznych.
Organizacje rynkowe negatywnie odniosły się również do obecnego w ustawie zakazu świadczenia przez operatorów tzw. usług wiązanych, czyli oferowania przez nich pakietu telewizyjnego razem z inną usługą, np. internetową. „Z praktycznego punktu widzenia ten przepis niejako zmusza operatorów (…) do oferowania wyłącznie usługi rozprowadzania programów (świadczenia usług telewizyjnych) w oderwaniu od usługi dostępu do internetu, co w przypadku operatorów przesyłających sygnał telewizyjny przez internet w ramach sieci zamkniętej (IPTV) nie będzie możliwe” – podała Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.
Ustawa pilotowa wciąż jest przedmiotem prac sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii.