Wniosek o przyznanie koncesji trafi do KRRiTV w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Większość ankietowanych (56 proc.) biorących udział w badaniach wykonanych na zlecenie TVP przez TNS OBOP stwierdziła, że telewizja nadaje zbyt mało programów historyczych.
TVP Historia będzie nadawał przede wszystkim programy własnej produkcji. Poza tym ma korzystać z zasobów archiwalnych m. in. TVP, IPN i polskich placówek zagranicznych. Nie zabraknie także produkcji zagranicznych.
Kanał ma współpracować przy realizacji swoich programów z wieloma różnymi instytucjami (będą to ośrodki akademickie, IPN, PAN, Muzeum Historii Polski i wiele innych). W założeniach działalność TVP Historia ma prowokować wiele debat na temat historii i poszerzać wiedzę historyczną wśród przedstawicieli wszystkich grup wiekowych. Nowy kanał też występować jako inicjator wielu publikacji, projektów edukacyjnych i akcji, mających za zadanie aktywizację uczniów i dostarczenie użytecznych narzędzi dydaktycznych nauczycielom.
W pierwszym etapie działalności TVP Historia ma nadawać przez 14 godzin na dobę w dni powszednie (od 10 do 24) i przez 16 godzin w weekendy (od 8 do 24). Docelowo kanał ma emitować swój program codziennie od godziny 8.
Niekodowana TVP Historia będzie dostępna w sieciach kablowych i satelitarnych platformach cyfrowych. Później także za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej. Jak szacuje „Gazeta Prawna” koszt uruchomienia nowej stacji wnosi od 10 do 15 mln złotych.
Źródło: MediaLink.pl