Czabański za "niedopuszczalne i szkodliwe dla spółki" uznał rekomendowanie Wojan przez Trusiewicza do Zarządu PR. Dopiero później okazało się, że jest ona siostrą Trusiewicza. On sam wcześniej nie poinformował o tym fakcie nikogo z członków Rady Nadzorczej spółki.
"Po tym, co się stało, nie widzę dla nich obojga miejsca w spółce" – powiedział PAP Krzysztof Czabański.
"Oczekuję, że pani Wojan jak najszybciej złoży rezygnację. Im szybciej to zrobi, tym lepiej dla spółki" – dodał.
Wcześniej w czwartek przewodnicząca Rady Nadzorczej Polskiego Radia Irena Kleniewska powiedziała PAP, że dalsza praca Aniry Wojan w Zarządzie Radia stoi "pod znakiem zapytania".
"Jest to sprawa do rozważenia, ponieważ okoliczności, które spowodowały wybór pani Wojan na funkcję członka zarządu, są niestety dość negatywne. W związku z tym, pod znakiem zapytania jest jej dalsza praca" – powiedziała PAP Kleniewska.
Szefowa RN spółki powiedziała, że Trusiewicz ma złożyć rezygnację z pełnionej funkcji, ale – jak zaznaczyła – na razie wie o tym jedynie z "zasłyszanych wieści". "Do mnie nic oficjalnie nie wpłynęło" – wyjaśniła. Dodała, że gdyby Trusiewicz nie podał się do dymisji, to Rada Nadzorcza będzie za jego odwołaniem. W jej opinii, postępowanie Trusiewicza "trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie", a rekomendowanie do zarządu siostry i niepoinformowanie o tym członków RN to "absolutnie niedopuszczalna sytuacja".
– Nie wiedziałem, że są rodzeństwem. Gdybym wiedział, nie zgłaszałbym jego kandydatury – powiedział "Dziennikowi" Tomasz Borysiuk, członek rady, który rekomendował Trusiewicza.
Trusiewicz już w środę podał się do dymisji.
Wojan jest absolwentką iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego. Była reporterką ECO Televisa – latynoamerykańskiego odpowiednika CNN – w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Polonistyki prowadzi warsztaty "nowych technik medialnych". Na członka Zarządu PR została wybrana 16 lipca.
Poza nią, RN wybrała także: historyka, orientalistę i publicystę Jerzego Targalskiego oraz socjologa i dziennikarza Michała Dylewskiego. Od 30 czerwca Polskim Radiem jednoosobowo zarządzał prezes Czabański.