Pańska skórka, wata cukrowa i nieformalna atmosfera – tak będzie wyglądać otwarcie wystawy prezentującej plakaty związane ze stolicą, wybrane z bogatej kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zobaczymy m.in.: prace mistrzów szkoły polskiej: Romana Cieślewicza i Jana Lenicy, plakaty z dwudziestolecia międzywojennego i z czasów zaboru rosyjskiego, plakaty socrealistyczne oraz prace twórców współczesnych.
Wystawa ma również odpowiedzieć na pytanie: „Co było i co jest ikoną Warszawy?”.
„Ikona miasta jest jego nieformalnym logotypem. Terminu tego używa się w odniesieniu do budynków lub obiektów, które kształtują sylwetkę miasta, a jednocześnie są jego wizytówką” – opowiada Agata Szydłowska, kuratorka wystawy – „Śledząc ikonografię Warszawy przedstawioną na plakatach, z których najstarsze posiadają jeszcze teksty pisane cyrylicą, a najnowsze pochodzą z ostatnich lat, ma się wrażenie, że ikony tego miasta są już od dawna wyznaczone i funkcjonują w identyfikacji wizualnej stolicy z zaskakującą stałością i konsekwencją.”
Czym są więc te ikony? Jednym z nieustannie powtarzających się motywów jest warszawska Syrenka, pojawiająca się na plakatach anonsujących wystawę „Starej Warszawy” w 1911 roku, poprzez plakaty kulturalne, polityczne i turystyczne międzywojnia i PRL, a skończywszy na najnowszej identyfikacji wizualnej miasta. Częstym motywem obecnym w powojennym plakacie warszawskim są odbudowane zabytki Starego Miasta. Najbardziej chyba charakterystycznym przykładem jest reklama Polskich Linii Lotniczych LOT, autorstwa Stanisława Żuczkiewicza z 1951 roku, przedstawiająca odbudowany fragment Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta wraz z nowo wybudowaną trasą W-Z oraz umieszczonymi w tle dźwigami i wieżowcami, które jednocześnie ukazywać miały budowę nowoczesnego miasta.
Jednak według powszechnej opinii warszawiaków oraz odwiedzających miasto turystów, symbolem stolicy jest Pałac Kultury i Nauki. To budynek, na który trafia każdy przyjeżdżający do miasta i który powoduje niezmiennie skrajne emocje – od nienawiści po zachwyt. Jednocześnie, charakterystyczna forma budynku daje się łatwo zredukować do znaku graficznego i jako taki istnieje niezmiennie w plakatach warszawskich od 1955 roku po dzień dzisiejszy. Funkcje i znaczenia Pałacu Kultury na plakatach były różnorodne i uzależnione od sytuacji politycznej: mógł on reklamować linie lotnicze, afirmować przyjaźń polsko-radziecką, lub też nawiązywać do odbudowy stolicy. Pełni przede wszystkim funkcję logotypu identyfikującego miasto, jak to ma miejsce we współczesnym plakacie Katarzyny Stanny do spektaklu „Vernix. Muzodram Warszawski”.
Jubileuszowa wystawa „Sen o Warszawie” to jednak przede wszystkim hołd złożony miastu, które zrodziło polską szkołę plakatu oraz, wbrew nazwie, warszawskie Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Obchody Jubileuszu 40 – lecia Muzeum Plakatu rozpoczęła w kwietniu wystawa z kolekcji Muzeum „Tradycje konstruktywistyczne w plakacie polskim”. We wrześniu w salach muzeum zobaczyć będzie można plakaty społeczne na wystawie zatytułowanej „Życie – instrukcja obsługi”. W ramach jubileuszu przygotowywane są również wyjątkowe wydawnictwa. Ukazała się limitowana seria teki z reprodukcjami najcenniejszych plakatów w kolekcji oraz bogato ilustrowana książka prezentująca najciekawsze tytuły z bogatych, prawie 60-tysięcznych zbiorów Muzeum w układzie mini-wystaw o tematyce teatralnej, filmowej, społecznej, politycznej, reklamowej, turystycznej i innych. Publikacja jest jednocześnie katalogiem towarzyszącym wystawie „Sen o Warszawie”.
„Sen o Warszawie”
Wystawa plakatów pochodzących z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie, zorganizowana z okazji 40-lecia powstania Muzeum
Miejsce: ogrodzenie Łazienek Królewskich od strony Al. Ujazdowskich
Wystawa czynna od 23 sierpnia do końca września
Wernisaż: 7 września (po południu)
Kurator: Agata Szydłowska
Organizator wystawy:
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
Więcej informacji na: www.postermuseum.pl
Współorganizator: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy