W piątek 22 maja późnym popołudniem nasza ekipa dotarła dwoma samolotami z Warszawy i Krakowa do Hurghady i zakwaterowała się w hotelu Sea Gull. Na warunki nikt nie narzeka – wszyscy są zadowoleni z perfekcyjnie zaplanowanego programu i opieki egipskich opiekunów: dyrektora Yashrafa Mahmuda Solimana, nazywanego Królem Egiptu, i przewodnika Miny Faleza Ssaka. Sobotę 23 maja spędziliśmy na wycieczce morskiej na wyspę Giftun, połączonej z nurkowaniem powierzchniowym, podziwiając fantastyczne rafy koralowe Morza Czerwonego. W niedzielę, po czterogodzinnej podróży autokarem do Luksoru, zwiedziliśmy grobowce w Dolinie Królów i świątynię Hatszepsut.
– Ale największe wrażenie zrobiła na nas świątynia Amona w Karnaku – mówi red. Joanna Dobkowska z wydawnictwa Murator. – Założona w okresie średniego Państwa, czyli ok. 2000 roku p.n.e., budowana była przez ponad tysiąc lat. Efekt jest wart każdego dnia! Do wejścia prowadzi niesamowita aleja sfinksów z baranimi głowami, a dalej czeka oszałamiający las gigantycznych kolumn w słynnej sali hipostylowej. W tym miejscu naprawdę czuje się atmosferę starożytnego Egiptu.
– Jeszcze gdy byłem studentem architektury na politechnice, uczyłem się o Karnaku i Luksorze- mówi Zbigniew Jaworski z Zielonej Góry. – Teraz mam możliwoć zobaczyć te kultowe miejsca na własne oczy, dotknąć ręką, poczuć geniusz wielkości i ciągnąć tę starożytną energię, która dosłownie przepływa tutaj przez palce!
Obecnie uczestnicy sesji SPM podrożują po Nilu luksusowym, pięciogwiazdkowym statkiem i Princess Sarah. Kucharze nie próżnują, serwując nam doskonale przyrządzone dania kuchni arabskiej. Mamy też możliwość korzystania z basenu na pokładzie. Kajuty są przestronne i doskonale wyposażone, a widoki na rzekę i brzeg Nilu zapierają dech w piersiach.
We wtorek zwiedzaliśmy świątynię Horusa w Edfu oraz Horusa i Sobka w Komombo. W planie na następne dni – słynny kompleks Abu Simbel, przepiękny Asuan i wioska nubijska. W czwartek 27 maja o drugiej w nocy wyruszamy w morderczą, lecz fascynującą podróż do Kairu i Gizy.
Podczas sesji w Egipcie odbyła się także dyskusja panelowa na temat roli dziennikarzy w budowaniu pokoju na wiecie w dobie globalnego kryzysu gospodarczego. Referat wstępny wygłosił szef biura Inter Top Janusz Kling, który piastuje zaszczytny tytuł ambasadora pokoju przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Debata na statku płynącym po Nilu była bardzo interesująca i trwała aż dwie godziny. Wszystkim czytelnikom tej relacji polecamy Egipt jako miejsce duchowej uczty, wypoczynku i niezapomnianych przeżyć!
Cezary Kubaszewski