Debata publiczna może być definiowana na wiele sposobów. Jednym z nich jest relacja władza – obywatele. Prawo do debaty oznacza zatem prawo obywateli do bycia nie tylko informowanym, ale także wysłuchiwanym przez administrację publiczną. Chodzi o realizację zasad tzw. dialogu obywatelskiego. W tej sprawie zaniedbania są w Polsce ogromne, jednak w czasie naszej sesji chcemy skupić przede wszystkim na debacie publicznej prowadzonej w mediach i przez media.
Wydaje nam się, że często media, które miały pośredniczyć w komunikacji między obywatelami i władzą i które miały edukować opinię publiczną w ważnych publicznych kwestiach zaniechały tak rozumianej misji. Same dla siebie stały się przedmiotem zainteresowania, pozornie tylko kontrolują władze, protekcjonalnie traktują opinie publiczną, zwalniają ją z myślenia i redukują do roli widowni w zaprogramowanych quasi debatach. Dyżurni eksperci „objaśniają” rzeczywistość na podstawie często byle jak przeprowadzonych sondaży próbując w ten sposób zastąpić rzeczywisty głos opinii publicznej.
Dyskusję poprowadzi Igor Janke (Rzeczpospolita, Salon24.pl). Swój udział potwierdzili Eryk Mistewicz, Tomasz Sekielski, Krzysztof Skowroński i Kuba Wygnański.
Wcześniej w Salonie24.pl odbędzie się także debata na ten temat, a opinie blogerów wykorzystamy w czasie sesji.
Sesję organizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia Jest ona częścią Kongresu Praw Obywatelskich, który jest sekwencją dyskusji, prezentacji i warsztatów. Wszystkie one obywać się będą w warszawskim kinie Kultura. Szczegółowy program Kongresu można obejrzeć klikając tutaj.
Patronat medialny: portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl.
miejsce: Kino Kultura, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
data wydarzenia: 2010-03-27
organizator: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
źródło: Stocznia