W tegorocznej edycji tak zwanych Studzkich Wieczorów Poezji wzięło udział ponad stu autorów z całego świata m.in.: Jesim Agaoglu (Turcja), Mohamed Miloud Gharrafi (Maroko), Miljurko Vukadinovic (Serbia), Milan Richter (Słowacja), Mariko Sumaka (Japonia), Lakami Pamuntjak (Indonezja), Johanna Featherstone, Germain Droogenbroodt[b] (Belgia), Eleonor Livingstone (Szkocja),
Elchin Isgenderzadeh (Azerbejdżan), Claudio Pozzani (Włochy), Bei Ling [/b](Tajwan), Consuelo T. Fitzgerald (Panama), Rati Sabena (Indie), Mercedes Roffe (Argentyna), Tomas Venclova (Litwa/Stany Zjednoczone). Z Polski był obecny warszawski poeta Juliusz Erazm Bolek, który na Festiwalu prezentował swoją najnowszą książka Abracadabra, która jest wydana w wersji polsko-angielskiej..
Tradycyjnie impreza rozpoczęła się 19 sierpnia wieczorem w miejscowym teatrze cytatem z najsławniejszego wiersza napisanego przez Konstantina Miładinowa Tęsknota za południem. Przed budynkiem ustawiły muzy, które trzymały w rękach zapalone pochodnie. Tegorocznym laureatem "Złotego Wieńca" (wcześniej nagrodę tę otrzymali m.in. Pablo Neruda, Tadeusz Różewicza, Josif Brodski, Seamus Heaney) został Lubomir Lewczew. Natomiast za najlepszy debiut wyróżniono Siima Kera.
Najważniejsza część imprezy odbyła się nad rzeką Czarny Drin, na Moście Poetów, które to wydarzenie przyciągnęło kilkutysięczną rzeszę miłośników poezji. Podczas tej uroczystości trzydziestu autorów zaprezentowało swoje wiersze. Cała impreza była na żywo transmitowana przez telewizję. W ramach festiwalu odbyła się też sympozjum Poezja i mass-media, w ramach którego Juliusz Erazm Bolek przedstawił referat Poezja w XXI wieku Rewolucja percepcji. Opowiadał o swoich niekonwencjonalnych sposobach prezentacji poezji m.in.: przy pomocy plakatów poetyckich, rozlepianych na ulicach, wierszy drukowanych na etykietach samoprzylepnych, haftowanych na poduszkach, obrusach, malowanych na jezdniach i chodnikach, wyświetlanych przy użyciu laserów, czy zamieszczanych w kalendarzach i na kartkach świątecznych. To wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem.
Festiwal w Strudze imponuje rozmachem. Powiedział Juliusz Erazm Bolek po powrocie z Macedonii. Impreza jest finansowana przez państwo, cieszy się zainteresowaniem mediów i światowym autorytetem. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu, ponieważ miałem okazję poznać i porozmawiać z najwybitniejszymi poetami świata. Juliusz Erazm Bolek jest autorem kilkunastu zbiorów poezji, wyboru wierszy Sens-or i albumu plakatów poetyckich Och! Ziemio Ty Moja!. O zainteresowaniu jego twórczością świadczy Nagroda Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO jaką otrzymał w tym roku czy choćby uznanie go za Autora Roku przez portal literacki Miasto Literatów. Najbardziej znanym utworem poety jest poemat Sekrety Życia. Kalendarz poetycki, który został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków świata i opublikowany w łącznym nakładzie przekraczającym 15 tysięcy egzemplarzy.
Julek, wierzyliśmy i nadal wierzymy w Ciebie!
Jolanta – Maria Budniak