Leszek Kułakowski zaprezentuje utwory z najnowszej płyty "Code Numbers" – bardzo dobrze przyjętej przez krytyków (m.in. „Płyta Dużego Formatu” Gazety Wyborczej). Kompozytor i pianista przekonuje, że żyjemy w świecie numerów, bo mamy PESEL-e, PIN-y, wszystko ma kody cyfrowe, sama muzyka jest matematyką, można wszystko w niej wyliczyć. – „Ale pod tymi numerami są emocje, uczucia, szczęście i cierpienie, są ludzie. I w mojej muzyce, pod numerami, kryje się to wszystko. To bardzo emocjonalna płyta, są na niej utwory energetyczne, dynamiczne, ale i nostalgiczne, liryczne". Część krytyków słyszy w muzyce "Code Numbers" skandynawską melancholię. Sam artysta nazywa ją bałtycką i kaszubską. Zamiast tytułów, utwory mają kody. Na przykład pod solowym utworem fortepianowym "66665" kryje się melancholijna opowieść inspirowana morzem, którego odgłosy słychać w tle.
Muzycy zagrają w składzie:
Leszek Kułakowski – lider, fortepian
Krzysztof Gradziuk – perkusja
Piotr Kułakowski – kontrabas
Więcej informacji i muzyka do posłuchania na www.leszekkulakowski.com, www.myspace.com/leszekkulakowski
Wybrane recenzje płyty Code Numbers:
„Obok teoretycznej muzykomatematyki jest tu ogrom emocji i energii. Jak zwykle u Kułakowskiego – artysta jest bowiem nie tylko mistrzem nowoczesnej (bardzo klarownej) jazzowej kompozycji, ale też kapitalnym malarzem nastrojów. Mamy tu iście romantyczną subtelność melodii, gdzie z delikatnymi frazami fortepianu Kułakowskiego znakomicie współgra mięsisty kontrabas jego syna Piotra. Mamy ogień improwizacji, odrobinę ostrych dysonujących fraz rodem z XX-wiecznej dodekafonii, tyle że podpartych kapitalnym jazzowym pulsem (świetnie kontrapunktujący grę lidera perkusista Krzysztof Gradziuk).
Krytycy mówią, że muzyka Kułakowskiego to klasyczny przykład skandynawskiej melancholii. On z powagą lokalnego patrioty poprawia: "To melancholia bałtycka i kaszubska". Najważniejsze jednak, że ma w sobie duszę.”
Tomasz Handzik, Gazeta Wyborcza-Duży Format
„Leszek Kułakowski jest ważną postacią naszego muzycznego środowiska. Jednak, zawsze trudny do zaklasyfikowania, stał niejako obok rozmaitych jazzowych koterii. Nigdy też nie mieścił się do końca w szufladkach – zarówno jazzowych, jak i klasycznych. Bo przecież gdzieś pomiędzy tymi światami rozciąga się jego twórczość. […] Tym razem mamy do czynienia z Ensemble Piccolo, czyli po prostu triem złożonym z lidera, Piotra Kułakowskiego na kontrabasie i Krzysztofa Gradziuka na perkusji. Koncepcja muzyki jednak nie uległa zmianie. Nadal jest to indywidualna wizja człowieka i jego miejsca w świecie wyrażona dźwiękami. Utwory zawarte na „Code Numbers” stworzone są z myślą o zbudowaniu harmonii ze słuchaczem. Nie mają na celu pobudzać, wytrącać z równowagi, czy ewokować agresję. To raczej próba ustanowienia pomostu pomiędzy tajemniczą i nieprzewidywalną rzeczywistością a poszukującą i wartościującą naturą człowieka. Głównym tematem płyty są kody cyfrowe, których coraz większe ilości wypełniają życie współczesnego mieszkańca cywilizacji. I być może właśnie w tej zaawansowanej matematycznie technologii, jaka nas otacza, tkwi nadzieja na osiągnięcie harmonii, bo przecież nic jej lepiej nie wyraża niż matematyka.”
Marek Romański, Jazz Forum
„«Cyfrowa muzyka» Kułakowskiego jest doskonałym zaprzeczeniem cyfrowych brzmień, jakimi jesteśmy otoczeni. Jest tu za to wszystko czego szukam w albumach fortepianowych, czy w nagraniach klasycznego trio a może w ogóle. Jest charakter, piękno, liryka i trans. Jest niebanalna sekcja – szczególnie poszukujący w szmerach i hałasach Krzysztof Gradziuk (RGG, Obara Trio). Jest tajemnica i nieoczywistość. To nie jest płyta, którą usłyszy się w czyściutkiej kawiarni, jedząc tartę i wypełniając na laptopie pola w arkuszu kalkulacyjnym (choć aż roi się tam od code numbers). Słuchacz zatapia się w tej muzyce”
Kajetan Prochyra, Radio Jazz
„Kułakowski nie pozostaje wyłącznie w stylistyce szerokich przestrzeni i długo wybrzmiewających dźwięków. Tematy "44244" i "55255" zagrane zostały w szybkim tempie z typowo mainstreamowym feelingiem. Znakomicie odmierza rytm sekcja: perkusista Krzysztof Gradziuk i kontrabasista Piotr Kułakowski. Są też cztery tematy improwizowane. Z "Free IV" wyłania się piękna melodia, zwieńczenie idei twórczych umysłów. To album do zasłuchania się, wielokrotnego.”
Marek Dusza, Audio