Ryszard Nowakowski (SAS). Dwie godziny z orkiestrą

 Nowa, październikowo-listopadowa ekspozycja Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a) jak zwykle przedstawia oryginalne fotografie – tym razem o tematyce muzycznej. Fotografie ukazują efekty dwugodzinnego obcowania z orkiestrą od strony niedostępnej dla publiczności, czyli 120 minut podpatrywania muzyków przez obiektyw. Wykonane podczas prób do koncertów pokazują kadry złożone na przykład z rąk i instrumentu, z nut i instrumentów oraz wiele innych, rzadkich ujęć muzycznych. Czerń i biel fotografii Nowakowskiego (SAS-a) „odkształca” czas ich powstania, gdyż współczesne barwy ulegają zatarciu, a znane nam motywy teraźniejsze kilkunastu prezentowanych zdjęć są kojarzone z realiami dopiero po pewnym czasie. Jak zwykle, fotografie twórcy „dezorientują” widza, gdyż ich kompozycja (na przykład w układzie kulisowym, z lotu ptaka czy w zbliżeniu) utrudnia zauważenie słupskich realiów. Dzięki temu zabiegowi fotografie po raz kolejny zyskują na uniwersalności i mogą stanowić muzyczno-miejski akcent niejednego polskiego i zagranicznego grodu.
 
W „Herbaciarni w Spichlerzu” Ryszard Nowakowski (SAS) zaprezentował już kilka wystaw indywidualnych:
– wątki muzyczne ukazał na „Komeda Jazz Festival – w fotografii” w 2002 roku;
– słupską tematykę obyczajową ujął w „Ryszard Nowakowski (SAS) – Fotografia socjologiczna” w 2003 roku;
– impresje włoskie oddał w „SAS – Uliczki” w 2004 roku;
– w 2005 roku, na ekspozycji „Ryszard Nowakowski (SAS). Taniec”, ukazał postaci w układach choreograficznych;
– w 2006 ujawnił 40 postaci ujętych w 20 dyptyków w pokazie „Ryszard Nowakowski (SAS). Profile”;
– w roku 2007 przedstawił zespół zdjęć pod tytułem „Ryszard Nowakowski (SAS). Okna”, czyli ponad 20 dużych fotografii ujmujących zróżnicowane postawy ludzkie widziane przez pryzmat "okna na świat" w zabytkowej, historycznej i współczesnej formie;
– w 2008 roku na wystawie „Ryszard Nowakowski SAS. Portret połowiczny” pokazał 20 fotografii "ćwiartujących" modelki i modele – współtwórców słupskiego życia kulturalnego;
– w 2010 roku na wystawie „Ryszard Nowakowski (SAS). Okolice podwórka” powrócił do fotografii socjologicznej: z jednej strony ukazując modele w domu, po wewnętrznej stronie okna, a z drugiej – poza nim, po zewnętrznej stronie okna.
 
   W słupskim Zamku Książąt Pomorskich twórca brał udział w wystawie „Arkana Sztuki V. Portret Polski. Ekspozycja od Aleksandra Orłowskiego do Leszka Żebrowskiego” w 2004 roku. Przedstawił na niej reżyserowaną fotografię, będącą jednym z około 200 dzieł ukazujących 200 lat portretu polskiego. Natomiast w 2007 roku, na prezentacji „Arkana Sztuki. Miasta. Ekspozycja od Ludwika de Laveaux do Edwarda Dwurnika”, pokazał wykonaną w Taorminie fotografię fragmentu włoskiej ulicy, wpisując się w 100-letnią historię tematu, zaprezentowanego na przykładzie 70 dzieł eksponowanych i ujętych w katalogu. Twórca wystawiał swoje fotografie w Baszcie Czarownic, należącej do Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, a także w tutejszej Galerii Artelier, jak również w zbiorowej wystawie w Brukseli w 2007 roku. W 2008 roku fotografie „Kiterzy w akcji”, „Ustka”, „Ciuchcia” autorstwa Ryszarda Nowakowskiego SAS-a były pokazane na wystawie „Gdańsk Press Photo im. Zbigniewa Kosycarza” w Gdańsku, a w 2010 roku zaprezentowano je w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku na ekspozycji „Obrazy (z) pamięci – Alternatywny Bedeker Słupska…”.

   Od kilku lat Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku kolekcjonuje fotografie Ryszarda Nowakowskiego (SAS-a). Wspomniano o tym w referatach i materiałach pokonferencyjnych, między innymi na „VIII Konferencji Kaszubsko-Pomorskiej” pt. „Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe” w Słupsku w 2004 roku oraz na sesji „Nowe Muzeum Sztuki Współczesnej czy Nowoczesnej. Miejsca. Programy. Zadania” w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2005 roku. Ponadto sylwetkę i dorobek fotoreportera przybliżają dwie trójjęzyczne (polsko-angielsko-niemieckie) publikacje, wydane w Bydgoszczy przez Starostwo Powiatowe w Słupsku. Są to: 100-stronicowy album „Kraina w Kratę. The Checkered Land. Kariertes Land” (2005) oraz 128-stronicowe, fotograficzne wydawnictwo „Obiekty sakralne na ziemi słupskiej” (2007). Fotoreporter Ryszard Nowakowski (SAS) od kilkunastu lat zawodowo współpracuje z różnymi mediami – aktualnie z „Kurierem Słupskim” i Agencją Prasową FORUM.

Ekspozycję będzie można oglądać codziennie, od godziny 10.30 do 20.00. Wstęp jest bezpłatny. Wystawa czynna będzie do 28 listopada 2010 roku. Komisarzem wystawy oraz autorem serwisu prasowego i tekstów w publikacjach na temat fotoreportera jest historyk sztuki Lucjan Hanak. Wernisaż sponsoruje Jarosław Rawski – właściciel „Herbaciarni w Spichlerzu”.

Lucjan Hanak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *