47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

Jest to najważniejszy, prestiżowy festiwal śpiewaków i kapel ludowych w Polsce. Jego celem jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej i folkloru. Impreza ma charakter konkursu. Repertuar prezentowany w poszczególnych kategoriach zgodny jest z tradycjami danego regionu kraju.
W konkursie biorą udział kapele ludowe, instrumentaliści – soliści grający na tradycyjnych instrumentach, soliści śpiewacy oraz zespoły śpiewacze zakwalifikowani drogą eliminacji odbywających się niemal w całej Polsce.
Nowością od dwóch lat jest konkurs folkloru rekonstruowanego, który odnosi się do  wykonawców (solistów jak i grup wykonawczych), którzy przyswoili repertuar lokalny już nie w bezpośrednim przekazie ale inną drogą, odmienną niż tradycyjna.
Podczas Festiwalu odbywa się także konkurs „Duży-Mały”, w którym mistrzowie -instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentują swoich uczniów. Jego celem jest promowanie dzieci i młodzieży kontynuującej tradycje ludowe.

Imprezy towarzyszące:

46 Targi Sztuki Ludowej – organizowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Podczas targów swoje wyroby niemal we wszystkich dziedzinach rękodzieła (malarstwo, rzeźba, tkactwo, koronczarstwo, plastyka obrzędowa, zabawkarstwo, kowalstwo, etc.) prezentują najwybitniejsi twórcy ludowi z całej Polski.

27 czerwca (czwartek) o godz. 16,30 w Kamienicy Celejowskiej (Muzeum Nadwiślańskie), ul. Senatorska 11/13 odbędzie się OGÓLNOPOLSKIE  SEMINARIUM FOLKLORYSTYCZNE, na które zaproszeni są etnomuzykolodzy, etnografowie, instruktorzy samorządowych domów kultury, pracownicy instytutów naukowych, muzeów oraz wszyscy zainteresowani Festiwalem w Kazimierzu i problematyką polskiego folkloru.
Temat seminarium: „FOLKLOR SPOŁECZNOŚCI POLSKICH NA LITWIE”
Referaty przedstawią:  Dr Tomasz Nowak – Uniwersytet Warszawski oraz dr Gustaw Juzala – Uniwersytet Jagieloński, prowadzenie – prof. dr hab. Jan Adamowski z UMCS w Lublinie

W trakcie działa Klub Festiwalowy „Tyndyryndy” organizowany przez Warszawski Dom Tańca. W programie znajdą się warsztaty z zakresu tańca, śpiewu białym głosem, warsztaty muzyczno-rękodzielnicze dla dzieci oraz pograjki- inicjowane zabawy, koncerty, konkurs tańca, targi instrumentów, etc.

W sobotę, od godziny 20.00 organizatorzy zapraszają na zabawę ludową z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych oraz na koncert Kapeli ze Wsi Warszawa.

W koncertach towarzyszących Festiwalowi wystąpią zagraniczni goście –zespoły z Litwy i Ukrainy oraz widowiska obrzędowe prezentowane przez zespoły teatralne występujące na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii Andrzeja Bieńkowskiego „Ostatni wiejscy muzykanci” oraz prezentacja filmu opartego na materiałach dokumentacyjnych, a także plenerowa wystawa fotograficzna Norberta Roztockiego „Konteksty ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *