Relacja z III Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej

Centrum Jana Pawła II w Krakowie – Białe Morza

W dniach 6-10 listopada 2019 w Krakowie odbyła się III edycja Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej, tym razem pod tytułem: „100-lecie urodzin Papieża Świętego Jana Pawła II”. Kongres zgromadził łącznie prawie 200 uczestników w tym, oprócz Polaków, 102 osoby z 31 krajów całego świata, a na 25 stoiskach sprzedażowych w czasie expo swoje oferty zaprezentowali przedstawiciele 10 krajów.

Ernest Mirosław z biura Ernesto Travel w Krakowie, specjalizującego się w turystyce przyjazdowej w ogóle, a turystyce pielgrzymkowej w szczególności, już po raz 3 zgromadził największą na tego typu wydarzeniu w Polsce liczbę uczestników z całego świata, a Kongres na stałe zagościł w świadomosci osób związanych z turystyką zarówno dzięki rozmachowi, z jakim został przygotowany, jak i zainteresowaniu, jakie wzbudza.

Uczestnikami kongresu byli przedstawiciele biur turystycznych z całego świata, szefowie muzeów, dyrektorzy lub pracownicy wielu miejsc turystycznych oraz przedstawiciele sanktuariów polskich i europejskich. Warto zaznaczyć, że na kongres zjechali się kontrahenci z ponad 30 krajów, takich jak: Andorra, Argentyna, Austria, Austrialia, Brazylia, Kanada, Kuba, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Hong-Kong, Węgry, Włochy, Liban, Litwa, Holandia, Filipiny, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia, Hiszpania, Turcja, Ukraina, Anglia, Stany Zjednoczone, Wenezuela.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego oraz Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Roberta Andrzejczyka.
W pierwszym dniu kongresu uczestnicy zostali zaproszeni do ważnego miejsca dla katolików – nowego Sanktuarium Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie – Białych Morzach. W górnym kościele została odprawiona Msza św. w języku angielskim.

Msza Święta na rozpoczęcie kongresu

Poranne i wczesno-popołudniowe godziny wypełniła konferencja, na którą złożyło się ponad 20 prelekcji. Przestronna i pachnąca nowością sala konferencyjna została przyozdobiona dużymi płótnami przedstawiającymi sceny z życia św. Jana Pawła II.

Kongres otworzyła swoim wystąpieniem Pani Teresa Buczak, która w imieniu Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej podziękowała organizatorowi za zainicjowanie tak ważnego wydarzenia na turystycznej mapie promocji naszego kraju. Następnie Pani dr Justyna Liro z Zespołu Geografii Religii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ zaprezentowała wykład pt. Najnowsze trendy w turystyce religijnej, natomiast Pani dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka, prof. UJ, wykład pt. Potencjał turystyczny muzeów kościelnych. W kolejnym wystąpieniu pt. Wpływ ekonomiczny turystyki na gospodarkę miasta głos zabrała Pani dr hab. Agata Niemczyk, prof. UEK, a część wykładową, akademicką i statystyczną zakończył swoim wykładem pt. Segment turystyki religijnej na podstawie analizy danych z badań ruchu turystycznego w latach 2008-2017 w Krakowie Pan dr Krzysztof Borkowski MOT, AWF.

W następnej kolejności głos zabrali: Pawel Mierniczak – dyrektor MOT – który opowiedział o najważniejszych walorach Małopolski. Pani Teresa Wontor-Cichy z Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprezentowała wykład pt. Pielgrzymi w miejscu pamięci Auschwitz-Birkenau. Swoją prezentację mogli przedstawić także przedstawiciele Urzędu Miasta Wadowice (P. Małgorzata Targosz Storch) oraz Domu Rodzinnego Papieża Jana Pawła II (P. Joanna Zygmunt). Po przerwie kawowej p. Agnieszka Wolańska z Kopalni Soli w Wieliczce opowiedziała o św. Kindze: Św. Kinga – główna patronka górników solnych. O wizerunkach Kingi w wielickiej kopalni w 20-lecie Jej kanonizacji, a następnie głos zabrał ks. Hosaja z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. O Szlaku Świętej Faustyny w Łodzi opowiedzieli p. Mariusz Goss – Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Dziedzictwa Miasta Urzędu Miasta Łodzi oraz Kanclerz Kurii Biskupiej w Łodzi ks. prał. Zbigniew Tracz. Organizator kongresu Ernest Miroslaw z biura Ernesto Travel przedstawił prezentację pt. O turystyce zrównoważonej inaczej. Panel polskich mówców zamknęli P. Jerzy Rieger, uczestnik wypraw z Janem Pawłem II oraz P. Urszula Własiuk, Szlaki Papieskie w Polsce.

Ernest Mirosław w czasie swojej prezentacji

Po przerwie kawowej głos zabrali kolejno: Pedro Mafra z Fatimy, Sabrina Huber z Altoetting oraz Anna Schelfrer z Mariazell, Augusta Stave z Wilna, Roberto Mercuri z Włoch, Pilar Valdes Arroyo z Mursji w Hiszpanii, Luis Miguel González Pérez i Maria de las Mercedes Carmona Vales z Meridy w Hiszpanii, Paul Gelegen z Turcji, Thanasis Laskaratos z Grecji, Karen Rohrecker z USA, Marylis Mendez Mondoy z Kuby oraz Krystyna Janiczek reprezentująca Jordanię.

Aula z uczestnikami kongresu

Po południu odbyły się spotkania z wystawcami: biurami podróży, hotelami, restauracjami, muzeami, sanktuariami, biurami informacji turystycznej. Goście z całego świata mieli okazję poznać oferty przedsiębiorców i muzeów z takich krajów jak: Kuba, Niemcy, Włochy, Portugalia, Francja, Austria, Grecja, Jordan, Litwa i oczywiście Polska.

Expo

Kolejne dwa dni Kongresu wypełniły wycieczki do najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Małopolsce. Zagraniczni goście zwiedzili Auschwitz-Birkenau, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Grupa angielsko-języczna na wspólnym zdjęciu z przewodnikiem – Ojcem Paulinem z Sanktuarium w Częstochowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *