Rozpoczął się konkurs dotyczący MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Podmioty zainteresowane nadawaniem na tym multipleksie mają 45 dni na złożenie wniosków. Konkurs rozpoczął się wraz z ogłoszeniem przewodniczącego KRRiT w Monitorze Polskim.
Koncesja na MUX-8 ma obejmować program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym, gdzie minimum 70% czasu nadawania w ciągu miesiąca będzie stanowić audycje zgodne z specjalizacją programu. Przewiduje się udzielenie dwóch koncesji na okres 10 lat.
Pierwsze próby zajęcia slotów na MUX-8 przez TVP Kultura i TVP Kobieta były nieudane. Wnioski Telewizji Polsat i Red Carpet Media Group również nie spełniły oczekiwań. Jedna koncesja została przyznana RCMG, ale drugi wniosek tej firmy nie został pozytywnie rozpatrzony. Po upływie terminu na ewentualne odwołanie, ogłoszono ponownie konkurs.
10-ltenia koncesja na MUX-8 kosztuje około 18 mln zł, rocznie trzeba doliczyć także ok. 6 mln zł dla Emitela, operatora multipleksów naziemnych. Nadawcy obawiają się inwestycji związanych z tym multipleksem, zwłaszcza ze względu na jego nadawanie w zakresie VHF i konieczność posiadania bardziej rozbudowanej instalacji antenowej.
Emitel zabiega o zmianę standardu MUX-8 na DVB-T2/HEVC, co umożliwiłoby nadawanie wszystkich stacji w jakości HD. W konkursie może wziąć udział również TV Republika, której prezes zmienił zdanie na temat obecności na multipleksie.