Samorządowcy wręczyli premierowi „białą księgę” premierowi

Samorządowcy wręczyli premierowi „białą księgę” premierowi

Samorządowcy wręczyli premierowi „białą księgę” premierowi

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów samorządowcy spotkali się z premierem, któremu wręczyli „białą księgę”, czyli 220-stronnicowe opracowanie rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę 3 mln uchodźców z Ukrainy. Dokument – efekt obrad Samorządowego Okrągłego Stołu, który w maju odbył się we Wrocławiu – 13 czerwca otrzymał także Prezydent RP.

– Z panem prezydentem Andrzejem Dudą ustaliśmy, że powołamy specjalny, wspólny zespół, który zajmie się na bazie białej księgi wypracowywaniem bardzo konkretnych rozwiązań legislacyjnych. Dziś nasz dokument, który przygotowywało 120 ekspertów otrzymał premier – mówił po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W spotkaniu z premierem udział wzięli m.in. Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, Marcin Krupa, prezydent Katowic, ale także przedstawiciele: Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Gmin Wiejskich RP.

– Polacy okazali wielkie serce, ale teraz pilnie potrzebujemy rozwiązań systemowych. Niezbędna jest realna polityka migracyjna, której domagamy się od wielu miesięcy. 1 września jeszcze więcej dzieci naszych przyjaciół z Ukrainy pójdzie do polskich szkół. A zamiast realnej pomocy państwa dostajemy HiT. Wiele osób będzie chciało pozostać w Polsce. Poza edukacją, najważniejszym wyzwaniem dla państwa i samorządów jest brak mieszkań, które są potrzebne zarówno dla młodych Polek i Polaków, jak i naszych przyjaciół z Ukrainy. Niestety program „Mieszkanie +” okazał się pustym hasłem – podkreśla Jacek Karnowski, Prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, prezydent Sopotu.

Samorządowcy podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim zwracali także uwagę m.in. na coraz trudniejszą sytuację finansową JST. O konieczność zmiany modelu finansowania samorządów apelował Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

„Biała księga” – wspólna praca

Hala Stulecia gościła uczestników Samorządowego Okrągłego Stołu w dniach 8-9 maja, jednak prace nad rekomendacjami rozpoczęły się kilka tygodni wcześniej. Zestaw propozycji przygotowało ponad 120 ekspertów, samorządowców, a także przedstawicieli NGO, świata nauki i biznesu, którzy pracowali nad ośmioma obszarami, m.in. rynkiem pracy, mieszkalnictwem, edukacją i nauką, bezpieczeństwem, finansami czy legislacją.

W samych obradach brało udział około 500 osób, m.in. reprezentanci Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej, Pracodawców RP, Fundacji Ukraina, Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, Konfederacji Lewiatan czy Polskiej Akademii Nauk. Udział w wydarzeniu wzięli też przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja im. Stefana Batorego, rektorzy uczelni, członkowie Parlamentu i Komisji Europejskiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Kancelarii Prezydenta RP.

„Biała księga” jest do pobrania pod linkiem https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/biala-ksiega-gotowa

Samorządowy apel o systemowe zmiany w finansowaniu DPS-ów

Samorządowcy biorą dziś udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wiele spraw niepokoi polskich włodarzy miast, miasteczek i wsi. Galopująca inflacja, podwyżki, rosnące oczekiwania różnych grup społecznych co do podwyżek pensji.

– Jako samorządowcy jesteśmy najbliżej realnych problemów ludzi. Widzimy i czujemy ich niezadowolenie z wszechobecnej drożyzny. M.in. o tym mówiliśmy premierowi podczas spotkania w stolicy. Zwracaliśmy także uwagę na konieczność wyrównania pensji pracowników DPS-ów z pracownikami placówek medycznych, którzy od lipca, decyzją rządu, otrzymają podwyżki. To właściwy kierunek, ale pracownicy o podobnym zakresie obowiązków i podobnych kwalifikacjach powinni zarabiać podobne pieniądze – mówił Jacek Sutryk Marlenie Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która brała udział w spotkaniu z samorządowcami.

W związku z tym, że problem za niskich płac w domach pomocy społecznej ma charakter ogólnopolski to jednak nie koniec działań samorządowców w tej sprawie – 12 największych miast zrzeszonych w ramach Unii Metropolii Polskich, będzie wspólnie apelowało do premiera i polskiego rządu o szybkie, niezbędne systemowe rozwiązania, które pozwolą samorządom podnieść płace i standard opieki w DPS-ach na terenie całego kraju. Stanowisko w tej sprawie będzie zawierało konkretne rekomendacje i propozycje rozwiązań. Dokument zostanie przekazany do KPRM w najbliższych dniach.

źródło: ruchtakdlapolski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *