Schronisko w tatrzańskiej Dolinie Roztoki zwyciężyło w rankingu schronisk górskich, przygotowanym po raz szósty przez magazyn turystyki górskiej „n.p.m.”. W konkursie oceniane są wyżywienie, warunki noclegowe i sanitarne, atmosfera w obiekcie.
Zestawienie jest opracowywane w oparciu o dwukrotne odwiedziny testerów w każdym schronisku. Dziennikarze i współpracownicy „n.p.m.” podczas wizyty incognito traktowani są jak zwyczajni turyści, dzięki czemu mogą dokładnie i rzetelnie ocenić każde schronisko. W szóstym konkursie oceniane były 63 schroniska i bacówki PTTK.
„Zwyciężyć w Rankingu Schronisk Górskich „n.p.m.” podczas trzech edycji z rzędu to nie lada wyczyn. Nie ma wątpliwości, że to wynik tytanicznej pracy i niezwykłej konsekwencji całej załogi” – czytamy na profilu facebookowym magazynu. Schronisko w Dolinie Roztoki zajęło najwyższe miejsce także w dwóch poprzednich edycjach plebiscytu.
W rankingu najlepsze schronisko mogą wskazać także czytelnicy i internauci – za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej informują oni o najlepszym wg nich obiekcie. W tej edycji zwyciężyła Gorczańska Chata (835 m n.p.m.) w przysiółku Jamne w Ochotnicy Górnej, przy żółtym szlaku prowadzącym na przełęcz Przysłop.
Schronisko PTTK im. Wincentego Pola w Roztoce (1031 m n.p.m.) położone jest poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Idąc z parkingu na Palenicy Białczańskiej potrzeba 40 minut, by dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza i kolejnego kwadransa marszu zielonym szlakiem w dół, by stanąć na polanie przed roztockim schroniskiem.
Obiekt w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowa pod nadzorem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza ukończona została w 1876 roku. Schronisku nadano imię Wincentego Pola – geografa, propagatora turystyki górskiej, uczestnika powstania listopadowego. W latach 1911-1912 wybudowano w miejscu pierwszego budynku, nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane.
źródło: PAP
foto: Wikimedia/Arvedui89