Przez dwa dni (3 i 4 czerwca) Republika San Marino gościła Zgromadzenie Ogólne ATS Saint Francis’ Ways, które zajmuje się promocją transnarodowych tras Św. Franciszka z Asyżu, w ramach „Europejskich Szlaków Kulturowych” Rady Europy.
Drogi Franciszka, łączące fizyczne miejsca pobytu Świętego z Asyżu, pokazują nie tylko wpływ ruchu franciszkańskiego w Europie i na Bliskim Wschodzie, ale mają również wartość poza religijną, odnosząc się do ekonomii, nauki, architektury, opieki społecznej i prac socjalnych.
Ks. arcybiskup Paolo Giulietti Prezes ATS, arcybiskup Lukki, jest także autorem przewodnika historycznego po Via di Francesco i jednym z czołowych ekspertów dot. szlaków pielgrzymkowych, które są ważną częścią światowej turystyki międzynarodowej.
– Z wielką przyjemnością gościmy Zgromadzenie Ogólne ATS Saint Francis’ Ways w San Marino.” – powiedział podczas spotkania Federico Pedini Amati, minister turystyki San Marino. – Nasza Republika, założona przez świętego, który dotarł na te tereny, przenosząc się z Dalmacji, nie może nie brać pod uwagę duchowej, kulturalnej i turystycznej wartości wielkich szlaków historycznych i religijnych oraz pielgrzymek. W naszym interesie jest również rozwój sektora pielgrzymek, także z punktu widzenia turystycznego, a więc poprzez wspieranie takich projektów jak Drogi Franciszka. (…) Ta starożytna, ale jednocześnie odnowiona forma turystyki zawsze znajdzie swój dom w Republice San Marino – podkreślił minister Federico Pedini Amati.
Z kolei ks. bp Paolo Giulietti, prezes Saint Francis’ Ways, arcybiskup Lukki podkreślił, że projekt ma fundamentalne znaczenie dla Europy, która mierzy się z wyzwaniami politycznymi i gospodarczymi. – Kultura franciszkańska oferuje ważne zasoby, a sieć Dróg umożliwia ich doświadczanie. Przede wszystkim młodzi ludzie patrzą na Europę i chcą czerpać z własnego dziedzictwa kulturowego wartości i ideały zdolne do budowania lepszego społeczeństwa – zaznaczył Paolo Giulietti.
Polskę reprezentował Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej. Podczas obrad otwarcia Marek Traczyk przywołał podróż św. Franciszka do Ziemi Świętej, jego spotkanie sułtanem Al-Kamil w Egipcie i jego ideały pokojowe i braterskie nastawienie do wyznawców islamu. Dzięki temu spotkaniu obaj adwersarze dali podstawę współczesnego ekumenizmu. Sułtan Al.-Kamil, będący pod ogromnym wrażeniem osobowości św. Franciszka zagwarantował wiele praw dla zgromadzenia w opiece nad miejscami świętymi. Warto tu odnotować, że Marek Traczyk reprezentujący również Stowarzyszenie Polskich Mediów w latach 2000 – 2018, zorganizował kilkadziesiąt study press do Ziemi Świętej, w których udział wzięło ok. 3000 dziennikarzy. Jest to jedyna organizacja dziennikarzy na świecie, która zorganizowała tak liczne wizyty dziennikarskie w Ziemi Świętej.
W drugim dniu obrad Markowi Traczykowi zaproponowano funkcję członka zarządu w Stowarzyszenia Szlaków Św. Franciszka.
Organizację kolejnych obrad Stowarzyszenia w Polsce powierzono Warszawskiej Izbie Gospodarczej.
Członkowie Stowarzyszenia Szlaków Św. Franciszka:
- Assisi Municipality
- Association ot the St. Anthony’s Way
- Association Pro Terra Sancta
- Association The Francis ‘Ways in Casentino
- Association The Francis’ Ways in Umbria
- Association TSPC
- Battir Ecomuseum
- Bethlehem Governorate
- Bethlehem University
- Budapest University
- Casa Nova Jerusalem, Franciscan House
- Catholic University, Ruzomberok, Slovakia
- Comune di Narni
- Consortium Francesco’s Ways
- La Sapienza University
- Lions Club Narni
- Lions Clube Coimbra
- Perugia University
- San Marino State
- Siviglia University
- The Francis’ Ways in Emilia Romagna regional
- Torvergata University
- Viajes Viloria – Galicia Incoming
- Warsaw Chamber of Commerce
- Zagreb University
Partnerzy:
- COMUNE DI CASTEL DI SANGRO (ex convento della Maddalena)
- FONDAZIONE DON TONINO BELLO
- ISTITUTO SUPERIORE DI SCIENZE RELIGIOSE ASSISI
- ISTITUTO TEOLOGICO DI ASSISI
- ITINERARIO CULTURALE DI CARLO V
- MONASTERO DELLE CLARISSE DI CAMERINO
- MONASTERO DELLE SUORE DI SANTA FILIPPA MARERI
- MUSEO DI STORIA NATURALE DI VERONA
- PATRIARCATO LATINO DI GERUSALEMME
- PONTIFICIO CONSIGLIO DELLA CULTURA
- SANTUARIO DI SAN MICHELE ARCANGELO PUGLIA
- UNIVERSITA’ DI PERUGIA
- UNIVERSITA’ LA SAPIENZA