W czasie pandemii wzrósł czas, jaki spędzamy na oglądaniu TV na żywo w sieci oraz treści wideo oferowanych w technologii streamingu.
Czas spędzony na oglądaniu TV na żywo w sieci oraz treści wideo oferowanych w technologii streamingu wzrósł o 36 proc. r/r. W Europie blisko co druga (46 proc.) osoba konsumuje takie treści za pośrednictwem SMART TV oraz dekodera, a w Polsce przede wszystkim (42 proc.) poprzez przeglądarkę internetową, wynika z najnowszych badań GONET.TV.
W Europie udział czasu spędzanego na oglądaniu telewizji na żywo przez internet i treści wideo oferowanej w technologii VOD jest zdominowany przez inteligentne telewizory i dekodery, które zamieniają tradycyjne telewizory na SMART TV. Prawie co druga osoba (46 proc.) korzysta z tych urządzeń. Przeglądarki internetowe uplasowały się na drugim miejscu z udziałem w rynku na poziomie 25 proc. Smartfony działające w oparciu o system Android zajmują trzecie miejsce z 24 proc. udziałem. Z kolei inteligentne telefony z systemem IOS reprezentują 3,5 proc. użytkowników.
Jak Europejczycy konsumują telewizję na żywo przez internet?
Jak Polacy konsumują telewizję na żywo przez internet?
– W Polsce ten podział wygląda trochę inaczej niż w Europie, gdyż VOD i telewizja na żywo przez internet (IPTV) jest konsumowana przede wszystkim za pośrednictwem przeglądarek internetowych (42 proc.) – mówi Marek Slonina z GONET.TV. Smart TV i dekodery stanowią ponad ¼ użytkowników, z resztą tak samo jako smartfony działające w oparciu o system Android (odpowiednio po 28 proc. każde z nich). Inteligentne telefony z systemem IOS mają z kolei udział na poziomie 1 proc.
Dane z rynku globalnego
Czas spędzony na oglądaniu treści wideo i TV na żywo przez internet oferowanych w technologii streamingu wzrósł na świecie o 36 proc., w I kwartale 2021 w porównaniu z tym samym okresem roku 2020. Największy wzrost oglądalności odnotowały inteligentne telewizory – aż o 115 proc. w ujęciu rok do roku. Na drugim miejscu uplasowały się tablety (43 proc.), a na trzecim komputery stacjonarne (38 proc.). Tuż za podium znalazły się telefony komórkowe (29 proc.), urządzenia CTV (27 proc.), a stawkę zamykają konsole do gier z 14 proc. wzrostem rok do roku.
Urządzenia z dużym ekranem (Smart TV, CTV tj. podłączone do TV i konsole do gier) odpowiadały za 73 proc. całkowitego czasu oglądania w pierwszym kwartale 2021 r., podczas gdy rok wcześniej był on na poziomie 71 proc. Stosunkowo mniej czasu poświęcono na transmisje streaming-owe na urządzeniach mobilnych (11 proc.), stacjonarnych (11 proc.) i tabletach (5 proc.), z których wszystkie utrzymały ten sam udział w czasie oglądania versus pierwszy kwartał ubiegłego roku.
Dane z Europy i Polski pochodzą z analizy ruchu pochodzącego z ponad 100 tysięcy urządzeń klientów korzystających z platformy GONET.TV z okresu 14.05 – 14.06 2021 r. Dane globalne na podstawie raportu Conviva. Wyniki oparte są na analizie danych z trzech miliardów aplikacji do streamingu wideo, mierzących ponad 500 milionów unikalnych widzów, oglądających 150 miliardów strumieni rocznie, dotyczących pierwszego kwartału 2021 r.
Źródło: GONET.TV