Turystyka w Europie po COVID-19. Czy wellness jest ciągle luksusem?

Wellness

Wellness

W 2020 roku w Europie dominowała turystyka krajowa. W jaki sposób wpłynęło to na rynek? Jakie są prognozy i wyzwania na obecny rok? Wreszcie, czego oczekują konsumenci? Europejskie rynki wellness analizowane były podczas ITB Forum Ekspertów Wellness.

Zmiany oczekiwań turystów

– Pandemia zmieniła potrzeby związane z doświadczeniami korzystających z podróży wellness – podkreśla dr László Puczkó, założyciel Health Tourism Worldwide, ekspert w zakresie badań dobrostanu (wellbeing intelligence) z ponad 25-letnim doświadczeniem.

Satysfakcja obok zaskoczenia była najważniejszym doświadczeniem oczekiwanym przez turystów i stanowiła ponad 60% w zestawieniu trzech aspektów (drugim aspektem było pożądane doświadczenie zaskoczenia, stanowiące ok. 25%, najmniej natomiast oczekiwane było doświadczanie poświęcenia). Obecnie, w okresie pandemii udział satysfakcji znacząco zmalał i szacowany jest na ok. 30% pośród dwóch pozostałych. Dominującym obecnie doświadczeniem jest poświęcenie, oceniane na ponad 60%.

Aktualna sytuacja wpłynęła również na motywatory – wyzwalacze skłaniające do powrotu do podróży wellness. Na uwagę zasługują trzy: odstresowanie się, naładowanie życiowych akumulatorów oraz samo-uzdrawianie się.

Ekspert analizował podczas swojego wystąpienia na platformie ITB 2021 NOW czynniki wzrostu, w zależności od makroregionu.

Wellness

Europa Północna – rytuały dla kobiet w day spa

Najistotniejszym segmentem w tej części Europy są samotnie podróżujące kobiety, następnie pary, grupy przyjaciół i goście poszukujący usług medycznych. Pary preferują pobyty spa i terapie nakierowane na poprawę samopoczucia psychicznego. Nowością są korporacyjne podróże wellness i poszukiwanie miejsc do pracy zdalnej z ofertą wellness. Ta grupa oczekuje rekreacji połączonej z terapią. Natomiast zorientowani na usługi medyczne wybiorą rehabilitację i ofertę medical wellness w obiektach eko spa & wellness.

Europa Zachodnia – pary oczekujące terapii opartych na naturalnych zasobach

Odmiennie wyglądają preferencje mieszkańców zachodniej części kontynentu. Wspomniane pary chcą wyjechać do hoteli/centrów/resortów medical spa. Poszukujący usług medycznych skorzystają z oferty klinik w zakresie terapii psychologicznych. Podróżujące samotnie kobiety wybiorą się do hoteli/centrów/resortów spa & wellness. W końcu pary tej samej płci będą adresatami programów regeneracyjnych i oczyszczających podczas wycieczek wellness połączonych z pracą.

Europa Środkowo-Wschodnia – poszukiwacze usług zdrowotnych w uzdrowiskach

László Puczkó podkreślił specyfikę rynków naszej części Europy. Szczególną popularnością cieszą się tutaj nadal uzdrowiska, łaźnie mineralne i termalne. Doceniane są – podobnie jak w naszych zachodnich sąsiadów – terapie oparte na naturalnych zasobach leczniczych. Pary zainteresowane są hotelami spa w miastach i rehabilitacjami związanymi z psychiką i uzależnieniami. Rodziny z dziećmi zdecydują się na usługi medical wellness hoteli/centrów/resortów medical spa. Samotnie podróżujący turyści obu płci będą oczekiwać rytuałów poprawiających samopoczucie w hotelach/centrach i resortach wellness & spa.

Europa Południowa – duchowe praktyki w obiektach thalasso

Taką ofertę wybiorą przede wszystkim pary. Podróżujące samotnie kobiety skorzystają z dobrodziejstw komplementarnej medycyny naturalnej w resortach spa. Poszukujący usług medycznych wybiorą się do obiektów wellness & spa w poszukiwaniu poprawy kondycji i dobrej sylwetki. Rodziny z dziećmi będą zadowolone z oferty rekreacji terapeutycznej w rodzinnych obiektach spa & wellness.

Wellness

Potrzebuję, chcę, uszczęśliwi mnie!

Uczestnicy turystyki zdrowotnej mają do dyspozycji szeroki wachlarz oferty – w zależności od potrzeb. Pandemia COVID-19 przewartościowała te potrzeby. Chorzy potrzebuję leczenia i udadzą się na innowacyjne i nie-inwazyjne zabiegi medyczne. Zarówno takie osoby, jak również po prostu zmęczone przedłużającymi się ograniczeniami poszukują holistycznej i duchowej odnowy oraz odnalezienia/odzyskania dobrostanu. Wybiorą oni ofertę medical wellness. Wielu uszczęśliwi powrót do sprawiania sobie przyjemności i realizacji hedonistycznych potrzeb poprzez podróże wellness. Turyści są spragnieni przyjemności, rekreacji i możliwości poprawy zdrowia, oferowanej przez obiekty wellness.

Ekspert jest zdania, że podróże wellness przestały być luksusem jako takim. Są natomiast koniecznym luksusem w obecnej sytuacji naszego dobrostanu po pandemii.

Opr. Agnieszka Nowak, Leszek Nowak, www.2ba.pl
Fot. www.itb-now.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *