Parada Równości przeszła ulicami Warszawy. Wraz z polską społecznością LGBTI+ maszerowali też Ukraińcy. Tłum uśmiechniętych uczestników wydarzenia przywitali m.in. prezydent Rafał Trzaskowski i Helena Dalli, unijna komisarz do spraw równości
Ta parada to jak co roku wyraz radości, solidarności, tolerancji, święto uśmiechu – mówił prezydent Rafał Trzaskowski podczas otwarcia wydarzenia. – Idziemy razem, żeby dać świadectwo temu, że jest olbrzymia większość Polek i Polaków, która ma otwarte głowy. Są tolerancyjni, są europejscy i mają szacunek dla wszystkich. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Dlatego idzie z nami również Marsz Równości z Kijowa. Witamy naszych przyjaciół! Sława Ukrainie! – dodał.
Wyjątkowym gościem podczas parady była Helena Dalli, unijna komisarz do spraw równości. Wcześniej, przed startem parady, komisarz Dalli oraz prezydent Rafał Trzaskowski, wraz z innymi przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz Urzędu m.st. Warszawy, rozmawiali o współpracy w zakresie polityki różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Prezydent Trzaskowski podsumował działania podejmowane dotychczas przez władze Warszawy na rzecz budowania miasta przyjaznego wszystkim, a także przedstawił, jak w minionych miesiącach Warszawa radziła sobie z wyzwaniami związanymi z przybyciem uchodźców z Ukrainy.
Swoje poparcie dla parady oraz społeczności LGBTQI+, w specjalnym liście, wyraziło 46 ambasadorów i przedstawicieli innych placówek dyplomatycznych. Z tego przedstawiciele 20 ambasad wzięli udział w przemarszu.
Corocznie w Paradzie Równości uczestniczy nie tylko społeczność LGBTI+, ale też wszyscy, dla których ważne jest równe traktowanie i poszanowanie różnorodności. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolontariat Równości.
Paradę swoim patronatem objął prezydent Rafał Trzaskowski, szedł też w jej pierwszym rzędzie. Tęczowa rzeka ludzi miała wiele kilometrów długości – kiedy czoło parady doszło już Marszałkowską do al. Armii Ludowej, tył dopiero ruszał ze Świętokrzyskiej.
Podczas parady w Parku Świętokrzyskim działało Miasteczko Równości. Stworzyły je przede wszystkim organizacje pozarządowe działające w obszarze różnorodności społecznej i wspierające grupy mniejszościowe. Można tam było zasięgnąć porad, porozmawiać o sytuacji osób LGBTI+ w mniejszych miejscowościach i wsiach, a także wyrazić wsparcie dla osób LGBTI+. O godz. 17:00 pod Pałacem Kultury i Nauki odbył się koncert finałowy Parady.
źródło: Urząd m.st. Warszawy