7 kwietnia w Stołecznym Domu Kultury odbyła się konferencja pt. Wojciech Bogumił Jastrzębowski – Marymontczyk, który wymyślił Zjednoczoną Europę.
Uczestników spotkania powitała Maria Wiro – Kiro, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, oddziału Żoliborz – Bielany, dziękując Pawłowi Świętoreckiemu, dyrektorowi Stołecznego Domu Kultury, za możliwość organizowania tej konferencji w pięknej sali konferencyjnej.
Pierwsza część spotkania poświęcona była dzielnicy Marymont, niegdyś wsi w pobliżu Warszawy, dołączonej do stolicy w 1916 roku.
Motywem przewodnim była postać Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, ukazana przez pryzmat Instytutu Agronomicznego, założonego w 1816 roku w Marymoncie.
Była to pierwsza wyższa szkoła rolnicza na ziemiach polskich i jedna z pierwszych w Europie. Szkołę przemianowano wkrótce na Instytut Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa – pierwowzór współczesnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, znajdującej się obecnie na terenie warszawskiej dzielnicy Ursynów.
W 1836 roku szeregi kadry wykładowców Instytutu zasilił Wojciech Bogumił Jastrzębowski, przyrodnik, wynalazca, naukowiec, ale także wielki patriota, autor Konstytucji Dla Europy z 1831 r. (https://polskiemedia.org/uczcijmy-razem-dzien-europy-wielkie-czytanie-konstytucji-jastrzebowskiego/)
Profesor Jastrzębowski w Instytucie Agronomicznym, zdobył sobie ogromne uznanie kolejnych roczników studentów – za ogromną wiedzę praktyczną i zaangażowanie w proces dydaktyczny, ale również za bezpośredniość i gorący patriotyzm. W procesie dydaktycznym stosował metody poglądowe, prowadząc ze studentami badania terenowe i angażując ich do gromadzenia zbiorów botanicznych i mineralogicznych. W czasie wakacji odbywał ze studentami wędrówki po wzorowo prowadzonych majątkach ziemskich, w których zapoznawał ich z nowoczesnymi metodami upraw rolnych, hodowlą i przemysłem spożywczym.
Mocnym akcentem wydarzenia był występ Olgierda Łukaszewicza, wspaniałego polskiego aktora, ale także fundatora Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. W.B Jastrzębowskiego, krzewiącej idee swojego patrona. Olgierd Łukaszewicz wcielił się w rolę Starego Wiarusa, weterana Bitwy pod Olszynką Grochowską, który w poszarpanym i pochlapanym krwią mundurze, przejmująco czytał fragmenty Konstytucji dla Europy z 1831 roku.
Konferencję zwieńczyła rozmowa Elżbiety Jastrzębowskiej i Szymona Jastrzębowskiego – potomków profesora, z Alicją Wejner, Olgierdem Łukaszewiczem i Janem Truszczyńskim, poświęcona życiu wielkiego Polaka, Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z Konferencji.