Korzystanie z telewizji naziemnej od 1 lipca 2022 r. może wiązać się z koniecznością wymiany telewizora na nowy; warto już teraz sprawdzić model odbiornika pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2 – radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Już w przyszłym roku widzowie będą korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej. Nowy standard – DVB-T2 – będzie obwiązywał od 1 lipca 2022 r.
Dlatego UOKiK już teraz radzi, aby sprawdzić swój odbiornik. Urząd zwrócił uwagę, że nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów – widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. „Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje” – podkreślono w informacji prasowej Urzędu.
Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu – DVB-T jak i nowego – DVB-T2. UOKiK wyjaśnia, że telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień. „Jeśli masz wątpliwości, czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta” – sugeruje Urząd. W przypadku, gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki – tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami („set-top-box”).
Zdaniem Urzędu, podczas kupowania nowego sprzętu zapytać sprzedawcę, czy telewizor: odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2; odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H) oraz kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3. „Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.” – czytamy w komunikacie UOKiK.
W przypadku rozdzielczości 4K sprzęt powinien spełniać również wymogi: odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10; odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.