Wystawa etnograficzna wraca z „przytupem” do Muzeum Zabawek i Zabawy. Wernisaż „Zabawajki – czyli zabawki ludowe” odbędzie się 28 kwietnia 2015 r. o godz. 17:00.
Na wystawie będzie można dowiedzieć się z czego wykonywano zabawki, że inspiracją dla artystów ludowych były np. motywy kwiatowe. Zdjęcie „Karuzelka – pary tańczące”, które znajduje się na plakacie, wykonana jest przez artystę ludowego z Krzyżyk, Franciszka Skórę w 1996 r.
Wernisaż uświetni mini koncert zespołu dziecięcego „Małe Kowalanki” z Kowali.
Celem wystawy jest prezentacja i popularyzacja tradycyjnej ludowej twórczości zabawkarskiej, jej kontekst kulturowy, społeczny i ekonomiczny, pod wieloma względami odmiennej od twórczości współczesnej. Przybliżone zostaną sylwetki oraz prace twórców z wiodących ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce: żywiecko-suskiego, rzeszowskiego, myślenickiego i kieleckiego.
Na ekspozycji prezentowane będą prace z następujących dziedzin: zabawkarstwo, malarstwo, rzeźba (drewniana i ceramiczna), wycinankarstwo. Na powierzchni wystawowej przewidziane zostały „miejsca specjalne”, gdzie będzie można bliżej zapoznać się z etapami powstawania zabawek, a także z materiałami, z jakich są wykonane.
Ta wystawa będzie miała również charakter interaktywny. Stworzymy okazję do pobawienia się np. w wyścigi drewnianych kurek schodzących po równoważni, i do zastanowienia się, jak działają tradycyjne zabawki – dzięciołek stukający i schodzący w dół po drążku, klepak czy karuzelka. W taki sposób nawet trudne prawa nauki są łatwiejsze do przyswojenia przez naszych małych gości.