X Jubileuszowy Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Od 10 lat Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA oraz Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA organizują Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce. Tegoroczny, dziesiąty, a więc jubileuszowy, który odbędzie się od 15 do 23 czerwca, będzie mieć szczególną, uroczystą oprawę – nie tylko ze względu na X rocznicę. Kilka miesięcy temu, dokładnie 5 grudnia 2023 r., POLONEZ, ten nasz najstarszy taniec narodowy, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Od prawie 40 lat promujemy POLONEZA na wszystkich imprezach, w których bierzemy udział w kraju i za granicą.  Dwa lata temu, podczas VIII Międzynarodowego FESTIWALU POLONEZA w Polsce,  w 2022 roku, zorganizowaliśmy w Warszawie, w Muzeum Jana Pawła II (Galeria Porczyńskich) konferencję prasową na temat Poloneza i debatę pt. „Tożsamość narodowa siłą pokoleń”. Wzięło w niej udział wielu dziennikarzy i gości oraz przedstawicieli Ambasad kilku krajów.

W tegoroczną organizację włączyło się także Stowarzyszenie Autorów Polskich, które m.in. ogłosiło międzynarodowy Turniej Jednego Wiersza pod hasłem POLONEZ. Chodziło o napisanie wiersza, traktującego w dowolnej formie o tym tańcu. Ważną, wyjątkową nagrodą dla autorów z podium będzie osobista prezentacja na gali X Festiwalu. Spośród wielu zgłoszonych prac jury wybrało 2 najlepsze i zostaną one po raz pierwszy zaprezentowane przez autorów podczas Festiwalu.

Naszymi partnerami są: Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Przemysłu Spożywczego  i Hotel Pałac Mała Wieś **** .

Podczas trwania FESTIWALU  POLONEZA odbędzie się również Festiwal Polskiej Szarlotki, w którym wezmą udział ciastkarnie, restauracje, kawiarnie, bary, szkoły gastronomiczne, Koła Gospodyń Wiejskich, inne. Zaprezentują one sztukę spożycia jabłek w postaci przetworzonej czyli szarlotki, pod hasłem: SZARLOTKA POLSKA.

Jak od lat, tak i w tym roku wspiera nas Firma Aries Power Equipment Sp. z o.o, – Generalny dystrybutor Honda Power Equipment w Polsce, firma SANTE  i  LEK-AM Sp. z o.o. Patronat medialny objęły: Telewizja ATV,  Stowarzyszenie Polskich Mediów, WIG i portal ”wolnasobota.pl”.

Festiwal poprowadzą: znakomita prezenterka telewizyjna Zofia Czernicka, Paweł Świętorecki i Mirosław Perzyński.

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

To kilkudniowe festiwalowe  wydarzenie  w różny sposób było, jest i będzie nagłaśniane oraz prezentowane przez media i nie tylko krajowe. M.in. swoją obecność na Festiwalu zapowiedzieli redaktorzy niezwykle prestiżowego, ilustrowanego, Niezależnego Kwartalnika Literacko-Artystycznego POST_SCRIPTUM,  wydawanego w Wielkiej Brytanii, który dociera do wielu krajów (jęz. polski, jęz. angielski). Pilotowali oni proces rejestracji poloneza przy dużym zainteresowaniu środowisk polonijnych i pisali też już wcześniej o naszym Festiwalu. Nie ma wątpliwości, że o X Międzynarodowym FESTIWALU  POLONEZA w Polsce będzie głośno.

Koncert Inauguracyjny (otwarty i bezpłatny dla wszystkich) odbędzie się 16 czerwca br. w SDK WSM (Scena Mała Teatru Komedia) ul. Słowackiego 19a, Warszawa.  Koncert Finałowy odbędzie się  23 czerwca 2024r. w Pałacu Mała Wieś.

Hotel Pałac Mała Wieś **** to dyskretny urok luksusu i jakość obsługi, która zachwyca naszych Gości. To kompleks hotelowy położony zaledwie 40 min od Warszawy, łączący piękno XVIII wiecznej architektury z **** luksusem, najnowocześniejszymi rozwiązaniami eventowymi oraz 30ha terenów zielonych.

Zbudowany w 1786 r. dla przyjaciela i doradcy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – Bazylego Walickiego

Serce naszego obiektu to przepięknie odrestaurowane wnętrza Pałacu, które można zwiedzać i w których można także nocować – to tu właśnie znajduje się słynny Apartament Książęcy z imponującym pokojem kąpielowym, należącym kiedyś do Niny Andrycz.

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Tegoroczny Jubileuszowy koncert postanowiliśmy połączyć z promocją polskiej żywności, z której słynie  Polska przez wieki, pod hasłem: Własna żywność i kultura stanowią o przetrwaniu narodu.

Równolegle wraz z FESTIWALEM POLONEZA trwający FESTIWAL POLSKIEJ SZARLOTKI to niezwykłe wydarzenie promujące Polskę jako potentata zdrowej żywności w przeszłych wiekach i czołowy kraj z ogromną kulturą  gdzie możemy świętować wpisanie POLSKIEGO POLONEZA na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Świata. To ogromna przestrzeń patriotyzmu poprzez pokazanie innych możliwości, poza Polonezem, dla zespołów i wykonawców indywidualnych których zaprosimy do udziału w Festiwalu, a także Regionu Grójeckiego,  w którym to będzie miało miejsce. O Festiwalu Polskiej Szarlotki można przeczytać więcej w kolejnym artykule.

Na jednej scenie pragniemy zaprezentować zarówno amatorskie (i nie tylko) zespoły muzyczne oraz artystów z polski i zagranicy, którzy występując w jednej z trzech kategorii: instrumentalnej, tanecznej oraz wokalnej, zaprezentują poloneza z tych właśnie  perspektyw.

Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy też niezwykłych wykonawców, którzy podkreślają swoją narodową tożsamość poprzez taniec, komponowanie i wykonywanie muzyki, śpiew, a nawet tworzenie poezji. Na kolejnych stronach naszego pisma można zapoznać się z tegorocznymi uczestnikami Festiwalu: zespołami i indywidualnymi wykonawcami.

Dzięki sponsorom i wolontariuszom wydawany jest kolejny numer naszego czasopisma i ogólnie możliwa jest organizacja tego wydarzenia.

Organizowany przez nas Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce jest trwałym świadectwem bogatej historii Polski, jej mocnych europejskich korzeni i przykładem bogatego dziedzictwa europejskiego. Polonez – jako jeden z najważniejszych narodowych tańców, miał ogromny udział w budowaniu wizerunku Polski w świecie. To właśnie Polonezem rozpoczynały się wszystkie najważniejsze spotkania i wydarzenia, które w minionych wiekach odbywały się na największych europejskich dworach.

Dziś, ku mojej ogromnej radości, mamy renesans POLONEZA. To już nie tylko obowiązek na studniówkach ale i co raz częściej wiele  uroczystości w szkołach czy w różnych organizacjach, a nawet jubileusze czy inne uroczystości firmowe, zaczynają się lub kończą pokazem lub ogólnym polonezem. Nie bez znaczenia miał tu wpływ nasz FESTIWAL POLONEZA i ogromnej rzeszy rekonstruktorów, członków Bractwa Kurkowego, które włączyło się w promocję poloneza zapraszając m.in. nasz Zespół na wiele uroczystości.

Międzynarodowy FESTIWAL POLONEZA w Polsce

Społeczny Dom Kultury Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który jest partnerem tegorocznego Festiwalu powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku. Tu właśnie 36 lat temu na bazie członków Klubu Miłośników Tańca FAN-TAN prowadzonego przez Marię Czerwińską, powstał pierwszy w Polsce Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA.

Po latach stagnacji dzięki inicjatywie P Prezes WSM P Barbary Różewskiej SDK od 2 lat ponownie prężnie się rozwija. Nowy Dyrektor P. Paweł Świętorecki organizuje wiele wydarzeń artystycznych, podjął współpracę z Teatrem Komedia i Biblioteką Publiczną Dzielnicy Żoliborz, co przekłada się na wspólne działania i współorganizację różnych wydarzeń.

Nazwa „polonez” jest spolszczeniem francuskiego słowa polonaise. Powstała na początku XVIII wieku w Niemczech na oznaczenie tańca polskiego, który został przeszczepiony z Polski do Saksonii i uzyskał tam swoistą formę poloneza niemieckiego. Francuska postać nazwy wzięła się oczywiście z panującej w wyższych sferach mody na francuszczyznę we wszystkich przejawach życia. W Polsce zaś w tym samym czasie, nazwa polonaise była obca, a sam taniec określano i notowano po prostu jako „taniec polski”. Dopiero później – jak należy przypuszczać dzięki stałym kontaktom między Saksonią a Polską – ten używany w Niemczech francuski termin został eksportowany do Polski, gdzie powoli wyparł dawne nazwy obce, takie jak chorea polonica, polonaise, jak również określenia wywodzące się bezpośrednio z praktyki ludowej: „chodzony”, „chmielowy”, „świeczkowy”. Od 1830 roku powszechnie używa się obecnej nazwy – POLONEZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *