Od 16 lat w połowie sierpnia na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu odbywa się impreza folklorystyczna pn. „Podlaskie Święto Chleba”.
Początki imprezy sięgają 1991 r. Wówczas to na terenie Muzeum Rolnictwa zostały zorganizowane tradycyjne dożynki w skansenie. Z upływem lat impreza powiększała się i w 2001 roku z inicjatywy cechu piekarzy z Podlasia i Mazowsza, którego głównym motorem i inicjatorem był nieżyjący już pan Jan Ciszkowski – cukiernik z Ciechanowca, przy wsparciu ówczesnego burmistrza miasta Ciechanowiec pana Stanisława Łapiaka, narodziła się idea Podlaskiego Święta Chleba. Od tego czasu i od objęcia funkcji dyrektora muzeum przez panią Dorotę Łapiak, Podlaskie Święto Chleba jest największą imprezą folklorystyczną nie tylko w województwie podlaskim, ale jedną z największych masowych w Polsce. Każdego roku gromadzi ponad 25 tysięcy widzów z Podlasia, różnych regionów Polski i wielu gości zagranicznych. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego.
W godzinach rannych, po uroczystej mszy świętej, z kościoła do muzeum, ulicami miasteczka przejechała kawalkada wozów konnych, bryczek i powozów, z gośćmi imprezy i zespołami ludowymi. Po przybyciu na teren muzeum nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy -przełamanie 6-metrowej chałki, wypieczonej w ciechanowieckiej piekarni „Kobus”.
Niecodzienną atrakcją ciechanowieckiej imprezy był pokaz pracy zabytkowych silników parowych (lokomobil) i silników spalinowych oraz parada kilkunastu zabytkowych ciągników, które wyjechały w paradnym korowodzie na dziedziniec muzeum.
Atrakcją muzealnych pokazów był unikat w skali światowej – samobieżna lokomobila parowa kanadyjskiej firmy „Frick Eclipse”, wyprodukowana w 1913 r. w Waynesboro w USA.
W tym dniu (w nawiązaniu do uroczystości św. Rocha, obchodzonej w sierpniu), na terenie skansenu, w sąsiedztwie zabytkowego kościoła, odbyło się święcenie zwierząt gospodarskich.
Główną atrakcją Święta Chleba były pokazy żniwne. Żęcie zboża sierpami i koszenie kosą w wykonaniu pracowników muzeum i zespołu „Polne Maki z Dołubowa”, na koniec którego ustrojono przepiórkę. Skoszone zboże, jeszcze na polu wymłócone zostało młocarnią „Warmianką” MSC-7 z 1984 r. firmy „WARFAMA” z Dobrego Miasta, napędzaną lokomobilą z 1922 r. firmy „HEINRICH LANZ” z Mannheim oraz młocarnią szerokomłotną SM 1-A, napędzaną silnikiem stacjonarnym S-60 . Pokazowi towarzyszył ciągnik URSUS C-4011 z 1968 r. z Zakładów Mechanicznych „URSUS” w Ursusie.
Po żniwach orszak żniwny z dożynkowym wieńcem i chlebem udał się do dworu, gdzie został przywitany przez gospodarzy.
W plenerowym piecu chlebowym przez cały dzień odbywał się pokaz wypieku chleba – od przygotowania produktów, do wyciągnięcia z pieca świeżych, pachnących bochenków.
W jednej z zagród na terenie skansenu przez cały dzień trwał konkurs na wykonanie równianki, czyli bukietu z 4 podstawowych zbóż (żyta, pszenicy, jęczmienia i owsa), lnu, warzyw.
Od rana przybywającym na teren muzeum turystom przygrywały kapele ludowe i występowały zespoły folklorystyczne: Klekociaki z Bociek, Kalina z Żurobic, Polne Maki z Dołubowa, Radzikowszczaki, Pasieka z Platerowa, Kłosy z Ciechanowca, Sterdyniacy ze Sterdyni, Kapela Wuja Krzycha ze Skrzeszewa, Skowronki z Brańska oraz Bailey Mountain Cloggers – folklorystyczny zespół taneczny z USA i Warszawska Kapela z Targówka.
Na głównym dziedzińcu przed pałacem prezentowało się 20 piekarni i firm, oferujących swoje wyroby piekarnicze.
Na terenie skansenu było ponad 220 twórców ludowych i handlarzy rękodziełem.
Od godziny 17.00 w amfiteatrze rozpoczęło się Podlaskie Lato, podczas którego wystąpiły: Wiatska Orkiestra Rosyjskich Instrumentów Ludowych im. A. Szalapina, Mademoiselle Carmel – zespół afrykańsko-jamajsko-folkowy. Gwiazdą wieczoru tegorocznego Podlaskiego Święta Chleba był kultowy zespół Lady Pank.