Szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo – żywe dziedzictwo ludzkości oraz tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała – wszystkie te zjawiska z terenu Polski zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości (lista UNESCO).
Z kolei procesja Bożego Ciała w Łowiczu, pochód Lajkonika, szopkarstwo krakowskie, ale także umiejętność wytwarzania instrumentu i gry na kozie, sokolnictwo oraz gwara warmińska jako nośnik tradycji ustnych znalazły się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Co zatem kryje się pod pojęcie niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Szereg zjawisk, przekazywanych przede wszystkim za pomocą przekazu ustnego i tradycji. Jak widać są trudno uchwytne, nie można powiesić na nich tabliczki z napisem „zabytek”, a pomimo to zostały uznane za ważny czynnik decydujący rozwoju społeczno-gospodarczego, a przede wszystkim stanowią przekaźnik tradycji i dziedzictwa danego kraju. Niematerialne dziedzictwo kulturowe stanowi o różnorodności kulturowej naszego kraju i jego poszczególnych regionów.
Jak zatem wyszczególnić zjawiska stanowiące nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe danego kraju? Kto powinien się tym zająć – władze, organizacje, a może oddolnie wspólnoty czy osoby kultywujące te tradycje?
Zdefiniowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego naszego kraju to jednak początek. Jak je chronić i kultywować? Co zrobić, aby było wciąż żywe i przekazywane z pokolenia na pokolenie? Jak utrzymać często zanikające tradycje w erze social mediów?
Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji prasowej „Narodowe niematerialne dziedzictwo kulturowe – siła polskiej tradycji”. Konferencja odbywa się w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki i jest inauguracją VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce.
Konferencja prasowa
Narodowe niematerialne dziedzictwo kulturowe – siła polskiej tradycji
4 czerwca 2022, godz. 12:00
Oddział Kolekcji im. Jana Pawła II (dawniej Galeria Porczyńskich)
Warszawa, Plac Bankowy 1A
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie formularza:
https://media.szef.co/formularze/niematerialne-dziedzictwo-narodowe
Program:
11:30 – Rejestracja uczestników
12:00 – Rozpoczęcie konferencji, powitanie uczestników
12:15 – 12:45 – debata „Tożsamość narodowa siłą pokoleń” / prowadząca: Ilona Klejnowska-Kamińśka
Paneliści:
- Maria Czerwińska
- Olgierd Łukaszewicz
- Romana Maciuk-Agnel
- Mirosław Perzyński
- Paweł Świętorecki
12:50-13:20 – Występ wybranych artystów i Zespołu CHOREA ANTIQUA
- Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA
- Piotr Latoszyński
- Francisco Javier Rodrigez
- Bożena Sitek
- Małgorzata Jarecka
- Leanid Volodko
- Piotr Chróściak
13:30 – Zakończenie spotkania, poczęstunek
Konferencja będzie dostępna także w formie transmisji on-line.
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Nowoczesność w nowoczesnym wydaniu
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego włączyło się jako partner w przygotowanie VIII Międzynarodowego Festiwalu Poloneza oraz towarzyszącej mu debaty „Tożsamość narodowa siłą pokoleń”. Przedsięwzięcie odbędzie się w Oddziale Muzeum przy pl. Bankowym, czyli w budynku Kolekcji im. Jana Pawła II.
Kwestie narodowej tożsamości oraz dbałość o zachowanie rodzimej kultury zawsze były bliskie obu bohaterom Muzeum.
Ekspozycja główna znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Opowiada sto lat historii Polski przez pryzmat życia i nauczania bohaterów Muzeum. Ramy wyznaczają: rok narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901) oraz śmierci Jana Pawła II (2005). Każda ze stref tematycznych to unikalna przestrzeń scenograficzna – efekt pracy znanych artystów. Na zwiedzających czekają: dzieła sztuki współczesnej, unikatowe eksponaty, mnóstwo słów naszych bohaterów w formie pisanej i dźwiękowej, archiwalnych fotografii i dokumentów. Miejsce to łączy rozrywkę z przeżyciem czegoś wartościowego.