Dziennikarze i historycy – szlakiem Legionów z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

6-10 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – Oddział w Rzeszowie oraz Instytut Pamięci Narodowej organizują wspólny wyjazd szlakiem Karpackiej Żelaznej Brygady Legionów przez Ukrainę i Rumunię. Celem wyjazdu jest m.in. wydanie albumu, który będzie przewodnikiem po historycznych miejscach ważnych dla naszej niepodległości. Chcemy, aby powstał szlak turystyczny zachęcający do poznawania historii. Zadaniem dziennikarzy będzie zebranie materiału opisującego współczesność terenów, na których działały Legiony oraz pokazanie ciekawostek, atrakcji i bazy turystycznej Szlaku Legionów. Gdy będzie już znany cały skład osobowy uczestników wyjazdu, zostaną rozdzielone zadania. Warstwę historyczną opracują towarzyszący dziennikarzom historycy. Odwiedzimy wiele niezwykłych miejsc związanych nie tylko z polską historią.

Wyjazd z Rzeszowa 6.06.2018 o godz.7.00 z parkingu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego przy al. Łukasza Cieplińskiego 4. Powrót do Rzeszowa 10.06.2018 wieczorem.

Trasa: Rzeszów, Lwów, Stanisławów, Delatyna k/Nadwórnej, Rafajłowa (obecnie Bystrica), Przełęcz Legionów w ukraińskich Gorganach, Kołomyja, Czerniowce, Nowy Solonec, okolice Carlibaby i Flutricy na rumuńskiej Bukowinie, Syget Marmaroski, powrót przez Słowację do Rzeszowa.

Koszt – 320 zł. Organizatorzy zapewniają przejazd, noclegi, 2 posiłki dziennie.

Chętnych prosimy o pilne zgłaszanie zamiaru wyjazdu e-mailem na adres: sdp.rzeszow@o2.pl

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc liczy się kolejność zgłoszeń potwierdzonych wpłatą 320 zł na subkonto Oddziału SDP w Rzeszowie nr 34 1020 1097 0000 7002 0273 1578.

Osoby, które uczestniczyły w wyjazdach na groby dziennikarzy na Cmentarz Łyczakowski będą miały pierwszeństwo. Członkowie SDP powinni mieć opłacone składki do 2018 r. włącznie.

Każdy uczestnik wyjazdu zabiera ze sobą:

  • ważny paszport
  • Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ wyrobioną w swoim oddziale NFZ,
  • ubezpieczenie NW w wybranej przez siebie firmie ubezpieczeniowej (pięciodniowa polisa to przeważnie koszt ok. 30 zł),
  • sportowe ubrania na ciepłą i zimną pogodę, pelerynę przeciwdeszczową,
  • bardzo wygodne turystyczne obuwie do chodzenia po górach,
  • własne leki (jeśli ich potrzebuje).

Informacje dodatkowe
Wymiany waluty dokonujemy za granicą. Wielkość wymiany dowolna według własnego uznania i planów zakupowych. Na Ukrainie można wymieniać złotówki (1 zł to ok. 7 hrywien). Na zakupy w pozostałych krajach trzeba mieć Euro. W Rumunii wymienimy Euro na leje. (1 zł to ok 1 leja i 10 bani). Ceny w Rumunii są zbliżone do polskich.

Program:

środa 6.06.2018 – Wyjazd o godz 7.00 z parkingu przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego przy al. Łukasza Cieplińskiego 4 w Rzeszowie. Przejazd przez Lwów do Stanisławowa, wyjazd do hotelu w Delatynie k. Nadwórnej.

czwartek 7.06.2018 – Wyjazd po śniadaniu do Rafajłowej (obecnie Bystrica). Z Rafajłowej wyjazd samochodami terenowymi w okolicę Przełęczy Legionów w ukraińskich Gorganach. Pokonanie pieszo ostatniego odcinka wiodącego na przełęcz. Piknik na przełęczy. Powrót samochodami terenowymi do autokaru. Wyjazd z Rafajłowej do Stanisławowa. Spotkanie z miejscowymi Polakami w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Prelekcja historyków IPN na temat Legionów. Nocleg w Stanisławowie.

piątek 8.06.2018 – Wyjazd do Kołomyi gdzie powstała Karpacka Żelazna Brygada Legionów, i Czerniowiec, gdzie toczyły się zwycięskie boje Legionów. Zwiedzanie na trasie obiektów i terenów związanych nie tylko z Legionami. Przekroczenie granicy
z Rumunią w okolicy Czerniowiec. Zwiedzanie zabytkowych monastyrów. Przyjazd do Nowego Solonca. Spotkanie z miejscowymi Polakami. Prelekcja IPN dedykowana mieszkańcom Nowego Solonca. Nocleg w Domu Polskim.

sobota 9.06.2018 – Wyjazd w górskie doliny i przełęcze Bukowiny w okolicach Carlibaby i Flutricy, gdzie Legiony zaczynały marsz do niepodległości. (podobnie jak w dniach poprzednich będziemy tworzyć materiały medialne wg scenariusza i rozdzielonych zadań, które zostaną przekazane uczestnikom wyprawy, gdy znany już będzie cały skład uczestników). Przyjazd do Sygetu Marmaroskiego – nocleg.

niedziela 10.06.2018 – Po śniadaniu dla chętnych o godz. 8.00 Msza Św. – Parohia Sfantul Corol Borromeu ul. Piata Libertatii 19. Od godz. 9.00 zwiedzanie w Sygecie miejsc związanych z Legionami i wyjazd w stronę granicy węgierskiej. Zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych na trasie. Powrót przez Słowację do Rzeszowa w godzinach wieczornych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *