Hipoalergiczni: Co zrobić, aby żyć ekologicznie? Zacznij działać!

Czy masz wolę, aby zmienić swój światopogląd i żyć bliżej natury, w zgodzie z naturą? To pytanie, które stawia przed każdym uczniem permakultury Ben Lazar, wędrowny nauczyciel i projektant ekosystemowych siedlisk. O tym, czy można wyżywić ziemię, dbając o ekologię, zapytaliśmy podczas drugiej edycji Ogólnopolskiego Forum Suwerenności Żywnościowej w styczniu 2020 r.

Żaneta Geltz: Czy dużo jest takich osób, które powątpiewają, że permakultura jest możliwa do zastosowania? Czy to rzeczywiście kompletny science fiction?

Ben Lazar: Mamy wiele osób, które uważają, że nie da się wyżywić nas, ludzi, w takiej ilości zgodnie z zasadami ekologicznymi. To jest pewnie wynik uprzedzeń, może trochę wygody… Bo te zasady wymagają od nas pewnego działania. To są praktyczne propozycje, które wpływają na sposób naszego życia. A zakładając wygodę większości, wspieraną taką powszechną polityką informacyjną i systemem konsumpcji całej naszej kultury, taki system jest nierealny.

My pracujemy nad zmianą systemu. Naprawdę nie jest niczym dziwnym wyżywienie się na tej planecie. Jesteśmy gatunkiem, który ewoluował przez setki tysięcy lat i jakoś nasi przodkowie dawali sobie radę. Dlaczego my mielibyśmy sobie nie dać rady? Jesteśmy w stanie żyć w zgodzie z naturą, stosować te ekosystemowe zasady ekologiczne i mieć to, jest nam potrzebne, czyli zaspokoić podstawowe potrzeby.

Więcej na hipoalergiczni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *