Maroko śpieszy z pomocą medyczną do krajów afrykańskich

Mohammed VI – król Maroka, foto: Morocco World News

Jego Wysokość Mohammed VI, król Maroka śpieszy z pomocą medyczną do krajów afrykańskich.

Jak podaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Współpracy Afrykańskiej i Marokańczyków za Granicą  pomoc ma na celu zapewnienie dostaw ochronnego sprzętu medycznego. Ma on wspierać braterskie kraje afrykańskie w ich wysiłkach na rzecz walki z pandemią COVID-19. Z pomocy skorzysta 15 krajów afrykańskich. Są to: Burkina Faso, Kamerun, Komory, Kongo, Eswatini, Gwinea, Gwinea Bissau, Malawi, Mauretania, Niger, Demokratyczna Republika Konga, Senegal, Tanzania, Czad i Zambia.

Królestwo Maroka przekazało prawie 8 milionów maseczek, 900 000 przyłbic, 600 000 czapek higienicznych, 60 000 kombinezonów, 30 000 litrów żelu wodno-alkoholowego. Są to także leki: 75 000 opakowań chlorochiny i 15 000 opakowań azytromycyny.  Wszystkie produkty  wytwarzane są w Maroku przez marokańskie firmy. Mają certyfikaty Światowej Organizacji Zdrowia.

To solidarnościowe działanie jest częścią Inicjatywy Afrykańskich Głów Państw, zapoczątkowanej przez Mohammeda VI  13 kwietnia 2020 roku. Celem Inicjatywy jest ustalenie ram współpracy operacyjnej, by efektywnie pomóc krajom afrykańskim w kolejnych etapach walki z pandemią. Ta pragmatyczna i nakierowana na działanie akcja umożliwia wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk. Celem jest określenie wpływu pandemii na zdrowie, gospodarkę i społeczeństwo i zapobieżenie jej niszczącemu działaniu.

Od dnia rozpoczęcia panowania, król Mohammed VI skierował swoją uwagę na politykę społeczną. W jej centrum stawia człowieka. Fundacja Mohammeda VI na rzecz Solidarności powstała 1999 roku. Zgodnie z załozeniami uczestniczy, obok innych organizacji społecznych w walce z ubóstwem. Kieruje się dewizą: „Łączymy się, aby pomagać tym, którzy nie mają nic”.
Działania Fundacji związane są z pomocą humanitarną, pomocą dla ludności żyjącej w trudnych warunkach. W efekcie Fundacja wspiera finansowo i logistycznie lokalne stowarzyszenia zaangażowane w realizację strategii trwałego rozwoju.

foto: Morocco World News

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *