Miasto Zdrowia to ja!

Miasto Zdrowia – wydaje się wirtualną rzeczywistością. Zamierzamy, by z czasem stał się rzeczywistą przestrzenią, strefą, w której słowo „zdrowie”, odmieniane na wszystkie możliwe sposoby, będzie inspiracją działań i przedsięwzięć z pogranicza medycyny, dietetyki, naturalnych technologii i ekologii. Chcemy się edukować, dyskutować, szkolić, przybliżać poprzez interdyscyplinarne warsztaty, interaktywne muzea, wracać do źródeł i wybiegać w przyszłość.

miasto-zdrowia

Rewolucja technologiczna, cyfrowa na progu XXI wieku przeniosła ludzkość w kosmiczny niemal wymiar. Ale zarazem wpadliśmy w pułapkę fascynacji techniką, chemią oraz technologiami, które wpłynęły niszczycielsko na naszą planetę. Mnożące się choroby cywilizacyjne, katastrofy ekologiczne, wywołane działaniem człowieka i przemysłu, zmiany klimatyczne – zachwiały biologiczną równowagą środowiska. Leczenie skutków oraz towarzyszące mu coraz to doskonalsze generacje antybiotyków i leków, przysłoniły nam przyczyny tego stanu rzeczy. Zlekceważyliśmy problem profilaktyki i zapobiegania chorobom ludzi, zwierząt oraz coraz powszechniejszym katastrofom środowiska.

Trzeba więc czasem znowu sięgnąć do źródeł, skupiając sie np. nad dietą – w myśl hasła, że „jesteśmy tym, co jemy”. Problem nie tkwi w efektownej nazwie „zdrowa żywność”. Bardziej precyzyjne jest tu sformułowanie „bezpieczna żywność”. Międzynarodowe raporty, dotyczące problemów wyżywienia naszej planety, mówią wyraźnie, że możemy dziś jeszcze zaspokoić ilościowe potrzeby naszej planety, tyle tylko, iż jakość żywności nie dostarcza w pożywieniu niezbędnych składników do zdrowego rozwoju człowieka.

Koncepcja MIASTA ZDROWIA została zainspirowana doświadczeniami zebranymi przez nas w trakcie licznych ostatnimi laty autorskich festiwali, realizowanych na terenie Warszawy oraz innych miast. Festiwal Chlebów Świata, Owoców i Warzyw, Słodyczy Świata, Zup, Kapusty, uwieczniony głośnym Festiwalem Słoików Świata w stołecznym Muzeum Techniki – to tylko niektóre ze wspomnianych działań, przyciągające dziesiątki tysięcy warszawiaków i mieszkańców innych miast. Efektem rozmów ze zwiedzającymi, ale też z producentami i wystawcami z całego świata, jest konkluzja o niezbędności stworzenia stałego miejsca, zagospodarowania przestrzeni – gdzie cykliczne warsztaty, interaktywne muzea tworzyć będą swoiste forum międzypokoleniowej edukacji obywatelskiej w trosce o zdrową Ziemię i jej mieszkańców.

Projekt i koncepcja MIASTA ZDROWIA jest unikalna w skali nie tylko polskiej, ale też europejskiej. Jest rzeczywistym wymiarem rewolucji świadomości i próbą zmiany sposobu myślenia o świecie jako swoistej bioróżnorodności, pozwalającej żyć i egzystować w harmonii z naturą, pod warunkiem szanowania i respektowania jej praw.

To swoisty program dla przyszłości, bogaty w nowatorskie wizje, a zarazem odnoszący się z szacunkiem do tradycji.

Zainteresowanych zapraszamy do współpracy, do przesyłania własnych przemyśleń, doświadczeń, tematów do publikacji celem zdrowego życia we własnym mieście: e-mail: moje@miastozdrowia.com

Komentarze

  1. Miasto zdrowia to ja ! – świetny pomysł na osobiste zrewidowanie świadomości każdego człowieka na temat zagrożeń cywilizacyjnych i konieczności powracania do korzeni, do harmonii i dobrych, naturalnych relacji z otaczającym Światem – Wspólnym Domem.
    Najważniejszym „surowcem energetycznym” na Ziemi jest dobra, bezpieczna żywność dla człowieka, bo od niej zależy zdrowie ludzkości i prawidłowy, zrównoważony i zintegrowany rozwój naszej planety Ziemi- Bezpiecznego Domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *