Nie tylko konie. Spotkanie autorskie z artystą malarzem Bogusławem Lustykiem

W Zbylut Galeria 9 października 2021 r. o gdz.17.00 odbędzie się spotkanie autorskie z artystą malarzem Bogusławem Lustykiem pt. „Moda na Sztukę z Bogusławem Lustykiem” połączone z promocją albumu „Lustyk. Nie tylko konie”.

Tematyka sportowa, a szczególnie sporty konne zajmuje poczesne miejsce w twórczości Bogusława Lustyka. Po stworzeniu serii grafik do poezji „O ty, piękno konia” oraz seria obrazów „ Inne kolory koni” został zaproszony do USA, gdzie artysta od 1994 roku mieszka i tworzy, współpracując z największymi centrami wyścigowymi na świecie: Kentucky Horse Park i Kentucky Derby. W 1998 roku został uhonorowany tytułem Oficjalnego Artysty Kentucky Derby, jako drugi w 138 letniej historii tych wyścigów. Twórczość Bogusława Lustyka o tej tematyce była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie a także na Salon de. Cheval w Paryżu, Equitana w Essen, Deutschland Halle w Berlinie, Fierra Cavalli w Veronie i innych.

W 2012 roku zrealizował w Londynie unikalny projekt „Malowana Kronika Olimpiady” pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za który otrzymał Srebrny Wawrzyn Olimpijski od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 2016 r. otrzymał srebrny medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach za plakat Maraton Warszawski” oraz Drugi Wawrzyn Olimpijski za projekt i wystawę „Kaligrafia sportu”, który miał być pokazany na Olimpiadzie w Tokio.

Drugim ważnym polem zainteresowań artysty są muzyka i taniec. We współpracy z Teatrem Wielkim powstał cykl obrazów „Malowanie muzyki” i „Magia tańca”. Od 2002 roku Lustyk współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie i Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA. Od 2014 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie realizuje instalacje poświęcone pamięci Powstania Warszawskiego w autorskiej technice CrushArt.

W 2020 r. artysta został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem Gloria Artis.

W swojej twórczości Bogusław Lustyk stara się przekazać ekspresję ruchu. Dotyczy to zarówno przedstawień o tematyce sportowej czy inspirowanych współczesną muzyką. Artysta działa w różnych dziedzinach sztuki: malarstwo, rzeźba, grafika, instalacja artystyczna. Stworzył też własną metodę nazwaną Crush Art., realizowaną jako forma instalacji. Dzieła Bogusława Lustyka są intrygujące wizualnie, pełne polotu i dynamicznej ekspresji, a także artystycznego warsztatu, wyjątkowego w polskiej sztuce współczesnej. Artysta tak mówi o swojej twórczości:

Chciałbym, aby obrazy mówiły o moich fascynacjach, moich rozterkach i zwątpieniach. Łącząc w mojej sztuce tak odległe tematy jak abstrakcyjna muzyka i ekspresyjne konie, próbuję pokazać to, co je łączy a nie dzieli.

Zbylut Galeria, Dom Mody Klif, I PIĘTRO

Warszawa, ul. Okopowa 58/72

tel. + 48 516 256 661 +48 601 665 034

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. Warszawska Izba Gospodarcza i Stowarzyszenie Polskich Mediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *