29 stycznia 1962 w Sulechowie przyszła na świat córka Wandy i Józefa Tokarczuków, Olga Nawoja.
Dzieciństwo spędziła we wsi Klenica pod Zieloną Górą, gdzie rodzice uczyli na uniwersytecie ludowym. Następnie wraz z rodziną przeniosła się do Kietrza w woj. Opolskim, gdzie ukończyła liceum ogólnokształcące im. C.K. Norwida. W wieku siedemnastu lat zadebiutowała dwoma krótkimi utworami „Świąteczne zabijanie ryby” i „Moi przyjaciele”, opublikowanymi w piśmie młodzieżowym „Na przełaj” (nr 39; pod pseud. Natasza Borodin).
Uniwersytet Warszawski był kolejnym etapem edukacji przyszłej noblistki, na którym studiowała psychologię. Po ukończeniu studiów pracowała jako psycholog wałbrzyskiej poradni zdrowia psychicznego, później w ośrodku metodycznym. W tym czasie sporadycznie publikowała wiersze w prasie, wydała tom wierszy, a także zaczęła rozwijać twórczość prozatorską. Na początku lat dziewięćdziesiątych przebywała przez pewien czas w Anglii, ucząc się języka i pracując. W 1994 przeprowadziła się do wsi Krajanów.
W 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich w Genewie i Paszport „Polityki”, a w roku 1998 założyła z mężem, Romanem Fingasem, wydawnictwo Ruta, które działało do 2004.
W 2000 roku Olga Tokarczuk zadebiutowała jako dramatopisarka utworem „Skarb”.
Dziś Olga Tokarczuk może poszczycić się wieloma wybitnymi dziełami, a także prestiżowymi nagrodami, spośród których najważniejszą jest otrzymana w 2019 roku Nagroda Nobla.
Autorka „Prawieku” aktywnie angażuje się w życie społeczne i nie boi się głośno wyrażać swoich poglądów. Jest wegetarianką, działa na rzecz zwierząt i ochrony środowiska. Jako aktywistka zajmuje się również walką o społeczną równość i tolerancję.
W marcu 2020 roku rozpoczęła działalność Fundacja Olgi Tokarczuk. Na stronie fundacji możemy przeczytać: ”Fundacja Olgi Tokarczuk powstaje w niespokojnych i zaskakujących czasach, w których na naszych oczach zmienia się rzeczywistość: znikają znane drogowskazy i stałe punkty orientacyjne, ale też otwierają się inne perspektywy i możliwości. Potrzebne stają się nowe pomysły i idee (…)
„(…) Jej celem jest wspieranie kultury i sztuki polskiej oraz światowej, w Polsce i za granicą, jak również promocja i wspieranie szeroko pojętej ochrony praw człowieka, demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, swobód obywatelskich, środowiska, przeciwdziałanie dyskryminacji, wspieranie prawa kobiet oraz promocja i wspieranie wszechstronnego rozwoju Polski, w szczególności Wrocławia i Dolnego Śląska.”
foto: Jacek Kołodziejski / Facebook @OlgaTokarczukProfil