Konferencja „Chleb na zakwasie szansą na zdrowie”

Otwiera ją konferencja pt. „Chleb na zakwasie szansą na zdrowie”, która odbędzie się 13 stycznia o godz. 10.00 w Warszawie, w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66.

Celem kampanii jest spowodowanie, aby każdy mieszkaniec Mazowsza, a także całej Polski miał szansę kupować dobry, zdrowy chleb na zakwasie. Pieczywa zjadamy dużo: biedniejsi nawet 150 kg rocznie, bogatsi – około 70 kg. Stawia to nas wśród krajów o najwyższym spożyciu chleba. Od jakości pieczywa w znacznej mierze zależy nasze zdrowie.

Tymczasem na rynku coraz więcej jest chleba anonimowego, o nieznanym bliżej składzie, nafaszerowanego spulchniaczami, ulepszaczami itp. składnikami. Stąd inicjatywa autorów kampanii – Marszałka Województwa oraz Fundacji, aby po pierwsze – chleb został zdefiniowany, po drugie – został wprowadzony obowiązek naklejania etykietek informujących kto upiekł ten chleb oraz zawierających listę składników. Konsument musi wiedzieć, jaki kupuje chleb – na zakwasie, na drożdżach czy też z udziałem chemikaliów. Warto przypomnieć, że Francuzi, w trosce o zdrowie obywateli już w 1994 roku wprowadzili zakaz stosowania obcych temu środowisku dodatków do pieczywa.

O kulturach starterowych i biotechnologii piekarstwa opowie nam profesor dr hab. Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska, która od lat promuje zdrowotne właściwości chleba na zakwasie i jest twórcą zaczątku piekarskiego.

Profesor Alicja Zobel, prezes Fundacji Dobre Życie przypomni, jak ważne jest prawidłowe odżywanie dla zachowania zdrowia.

Ostatnio nasz sposób jedzenia uległ radykalnym zmianom: pośpiech, brak czasu sprawiają, że żywimy się wysoko przetworzoną żywnością a ceną jest wzrost chorób układu krążenia i nowotworów.

W Polsce śmiertelność z powodu tylko jednego rodzaju nowotworu, związanego ze sposobem odżywiania – jelita grubego – rośnie w tempie 1500 zgonów rocznie, co stawia nas na 22 drugim miejscu w świecie. Według profesor M. Włodarczyk-Kierczyńskiej – naszym największym sprzymierzeńcem, który pozwala zachować w zdrowiu układ pokarmowy są bakterie, w tym Lactobacillus plantarum. Są to bakterie kwasu mlekowego, bardzo przyjazne dla człowieka, poprawiające florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Znajdujemy je w tradycyjnym zakwasie, na którym wypiekały chleb nasze praprababki i który powinien codziennie znajdować się na naszych stołach.

Atutem fermentacji na zakwasie jest także to, że bakterie kwasu mlekowego eliminują związki rakotwórcze z pieczywa – azotany, azotyny, a przede wszystkim toksyny pleśniowe, co odciąża nasz układ odpornościowy.

Zapraszamy wszystkich, którym zależy na promocji chleba na zakwasie, a tym samym do polepszenia zdrowia Polaków – do współpracy.

Więcej informacji można uzyskać u:
prezes Fundacji Dobre Życie – Alicji Zobel – zobelala@yahoo.ca; wiceprezes Fundacji Dobre Życie- Walentyny Rakiel-Czarneckiej – poczta@rakiel-czarnecka.pl, 0609687771

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *