Międzynarodowy Dzień ochrony Zabytków  Żyrardów 2014

W czwartek, 24 kwietnia br. gości MDOZ przywita Prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk a uroczystą galę zainauguruje Wiceminister Piotr Żuchowski i prof. Małgorzata Rozbicka Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Wśród zaproszonych gości są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środowiska konserwatorskie, specjaliści od ochrony zabytków, przedstawiciele środowisk naukowych i opiniotwórczych, osoby zasłużone kulturze i ochronie zabytków.

W trakcie uroczystości odbędzie się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych  w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Ponadto, Minister wręczy nagrody w konkursie Generalnego Konserwatora  Zabytków i Stowarzyszenia Konserwatorów  Zabytków  za  najlepsze prace z ochrony  zabytków i muzealnictwa 2013 r. oraz wręczy odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i medale „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” osobom, które z wielkim zaangażowaniem poświęciły się kulturze i ochronie zabytków.

Galę uświetni koncert Orkiestry Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Marii Machowskiej. W programie utwory Krzysztofa Pendereckiego oraz Antonio Vivaldiego.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to doskonała okazja do uhonorowania tych, którzy wkładają wiele wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury,  urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz

ochrony zabytków a także wszystkich właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych. W ten dzień możemy również zaprezentować dobra kultury         o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego – mówi prof. Małgorzata Rozbicka Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

25 kwietnia w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie odbędzie się odbędzie się Msza Święta w intencji Konserwatorów Polskich.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 roku wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Celem obchodów jest przede wszystkim przybliżenie społeczeństwu problemów ochrony kulturowego dziedzictwa. Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *