W Norwegii koniec radia FM

Norwegia będzie pierwszym krajem na świecie, w którym zniknie radio FM. Do roku 2017 wszystkie radiostacje muszą przejść na nadawanie cyfrowe.

Przechodzenie na radio cyfrowe DAB rozpocznie się na północy kraju i będzie postępowało region po regionie. Decyzję o przejściu na nadawanie cyfrowe Norwegia podjęła jeszcze w 1995 roku. Obecnie 56 proc. tamtejszych słuchaczy radiowych codziennie korzysta z odbiorników cyfrowych, 55 proc. gospodarstw ma co najmniej jeden taki odbiornik. Norweskie ministerstwo kultury szacuje, że zmiana technologii przyniesie oszczędności rzędu ponad 48 mln euro. Zwraca się wagę, że koszt nadawania cyfrowego jest ośmiokrotnie niższy niż w przypadku tradycyjnej technologii. DAB od FM odróżnia przede wszystkim gwarancja niezakłócanego, czystego dźwięku. Do tego, DAB umożliwia bardziej wydajne wykorzystanie częstotliwości radiowych, czyli emisję większej liczby programów niższym kosztem przy użyciu mniejszej liczby nadajników.

W Polsce prace nad wprowadzeniem cyfrowego radia trwają od kilku lat, a jedynym nadawcą wprowadzającym tę platformę jest na razie państwowe Polskie Radio.

Komentarze

  1. W pogoni za obniżeniem kosztów nic się nie mówi o „minusach” radia cyfrowego. A takowe są. Jak wszystko gra to odbiór jest dobry, ale jak są zakłócenia to nie da się tego słuchać i trzeba wracać do stareńkiego Pionierka na fale długie. Nic się także nie mówi, że sygnał czasu jest opóźniony o ok 5 sek. Mam kilka odbiorników i różnice są wyraźnie widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *