XV Podlaskie święto Chleba

Podlaskie_Swieto_Chleba_1

Muzeum Rolnictwa im.ks.Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu zaprasza na XV Podlaskie święto Chleba, które odbędzie się 16 sierpnia 2015 roku na ternie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (woj. Podlaskie).

To jedna z największych imprez organizowana w ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów. W imprezie weźmie udział kilkadziesiąt firm piekarniczych, stoiska z jadłem regionalnym, występy kilkunastu zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Na terenie skansenu obecnych będzie ok. 120 twórców ludowych i handlarzy rękodziełem. Imprezę rozpocznie parada zabytkowych ciągników ze zbiorów Działu Techniki Rolniczej Muzeum oraz symboliczne przełamanie 8-metrowej chałki. Na polu na terenie skansenu prezentowane będą obrzędy żniwne: koszenie i żęcie zboża, oborywanie przepiórki, młócenie cepami i młocarnią napędzaną lokomobilą, obrzęd dożynkowy, pochód z wieńcem dożynkowym do dworu ziemiańskiego.Odbędzie się również konkurs na wykonanie równianki oraz obrzęd święcenia zwierząt przez zabytkowym kościołem w skansenie związany ze świętem patrona zwierząt – Św. Rochem. Przez cały dzień trwać będzie pokaz wypieku chleba w piecu polowym.

Podlaskie_Swieto_Chleba_2

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki. W ramach prezentacji folkloru wystąpią zespoły i kapele ludowe z Podlasia.

Podlaskie_Swieto_Chleba_3

Imprezę zakończy występ gwiazdy wieczoru – podczas XV edycji Podlaskiego Święta Chleba wystąpi zespół ENEJ.

Patronat Honorowy nad imprezą sprawują:

  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Marszałek Województwa Podlaskiego
  • Wojewoda Podlaski
  • Stowarzyszenie Polskich Mediów

plakat_podlaskie_swieto_chleba_m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *